Действията на синдиците на КТБ не са срещу няколко камери или срещу една медия, те са срещу огромни задължения, формирани в продължение на години на един нетърговски принцип. Това коментира министърът на финансите Владислав Горанов по време на днешното правителствено заседанието, пише в стенограмата, качена на страницата на Министерския съвет.
На него министър Горанов представи информация за състоянието на КТБ (в несъстоятелност) и работата на Фонда за гарантиране на влоговете в банките във връзка със събиране на имущество, което подлежи да се възстанови в масата на несъстоятелността на КТБ. Нещата в КТБ не са били обичайна банкова практика - още към 30 септември 2014 г., когато излезе информация за баланса на Корпоративна търговска банка, стана ясно, че 86 на сто от активите на Корпоративна търговска банка са необезпечени кредити, посочва Владислав Горанов пред министрите.
ТВ7 и пратеният съдия изпълнител се разбраха
Ръководството на Технологичен център "Институт по микроелектроника", по-известен като ТЦ-ИМE АД, е изпратило писмо до министър-председателя, главния прокурор и председателя на Фонда за гарантиране на влоговете с молба за съдействие да бъде осигурена възможност ТЦ-ИМE АД, което дължи над 160 милиона пряко на КТБ, да си събере 288 милиона от ТV7. Тоест спекулацията, че ТV7 дължи само 5 милиона за техника, би била вярна, защото това е прекият кредит, който ТV7 има към КТБ. Но ТV7 по договор за заем между ТЦ-ИМE АД и фирмата, която е едноличен собственик на ТV7 - "Краун медиа" ЕАД, с договор от юли 2009 г. до 2014 г. е отпуснала 260 милиона безлихвен кредит, който не е обслужван и който не се обслужва, казва Горанов. С анекси, 10 на брой, като в различни етапи от 28 юли 2009 г. до 4 февруари 2014 г. са дадени от ТЦ-ИМE АД 260 милиона на офшорното дружество, което е едноличен собственик на ТV7, уточнява финансовият министър.
Искам да ви обърна внимание, че за да се стигне до това, че в момента синдиците да докладват 99 процента лоши кредити в КТБ, това не е само от дългото време, през което банката престоя в специален надзор от БНБ. Генезисът на проблема там е, че очевидно през цялото време не са спазвани банковите стандарти и са отпускани кредити на фирми без обезпечение, без конкретен бизнес проект и без яснота как те ще бъдат възстановени някога на кредитора, в случая Корпоративна търговска банка в несъстоятелност, казва Горанов по време на заседанието на кабинета.
Шефът на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков за дълговете на ТВ7
"ТV7" ЕАД, търговското дружество, което притежава лиценза за създаване и разпространение на телевизионна програма в национален ефир, е само един от примерите за косвено финансиране за сметка на необезпечени кредити от Корпоративна търговска банка, като прекият и непрекият ефект (понеже много се дискутират тези дни действията на синдиците спрямо това търговско дружество) е около 300 милиона лева, които са излезли от Корпоративна търговска банка.
За съжаление, още преди цесиите и прихващанията, още към 30 септември само 13 процента от раздадените кредити от Корпоративна търговска банка са били с някакви обезпечения. След извършването на много сделки по времето на квестурата, между 30 септември и датата на несъстоятелността, са извършвани много прехващания и освобождаване на обезпечения, за да се стигне до това, че сега синдиците да докладват 99 процента лоши активи в Корпоративна търговска банка. Ние, естествено, ще положим всички усилия, но никой не е по-силен от закона, особено когато се касае за обществения интерес и за милиарди, които ще са дълги месеци и години тема на дебат в обществото. Та по отношение на ТV7, като чуете "ТV7" ЕАД, това всъщност е "Краун медиа", една кипърска офшорка, която е получила от 27 юли 2009 г. до началото на 2014 г. 288 милиона с лихвите кредити, които няма как да са дошли като финансиране от ТЦ-ИМE, освен чрез тези 160 милиона, които ТЦ-ИМE дължи на КТБ за държавни ценни книжа и куп други кредити, пряко или косвено стигнали до ТЦ-ИМE и оттам до "Краун медиа", и оттам до "ТV7" ЕАД. Тоест когато говорим за "ТV7" търговското дружество, то не е със задължение три милиона и някой да даде три милиона и да купи действащо предприятие. То е в несъстоятелност, поискана от самото търговско дружество, защото то дължи близо 300 милиона. Всичките тези 300 милиона пряко или косвено водят към масата на несъстоятелността на КТБ. Като чуете "ТV7" ЕАД, това всъщност е "Краун медиа", една кипърска офшорка, която е получила от 27 юли 2009 г. до началото на 2014 г. 288 милиона с лихвите кредити, заявява Горанов. Подобни примери мога да ви дам с много други търговски дружества - и с "Дунарит", и с "Рубин" в Плевен, и със стъкларския завод в Сърбия, и с много други ценни активи, казва Горанов. Действията на синдиците не са срещу няколко камери или срещу една медия, те са срещу огромни задължения, формирани в продължение на години на един нетърговски принцип, посочва финансовият министър.
На 29 април съдия изпълнител влезе в ТВ7, стигна се до скандал
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова допълва, че това е всъщност формулата на политическа корупция в последните години, защото чрез тези сметки е финансиран политически проект през телевизията.
Премиерът Бойко Борисов уточнява, че Фондът за гарантиране на влоговете и синдиците ще спазват закона така, както е указано и ще започнат от точките едно, две и три, а не от сървъра на телевизията. Нищо не налага да се спира сигналът на телевизията, да си описват, да си правят, да си дават информация, за да не се вдига темата при нас, допълва премиерът.