Кръгла маса, дискутираща въпросите на пенсионната реформа организира днес във Враца Министерството на труда и социалната политика. Участие взеха министър Тотю Младенов, подуправителят на НОИ В.Караиванова и част от екип разработил новите мерки.
"Целта на кръглите маси е да се чуе мнението на всички социални групи по отношение на пенсионната реформа и преди да се приеме бюджета на страната за следващата година - около септември, октомври, след дебати в парламента, да направим тези промени, които ще ни позволят да укрепим системата и да й дадем възможност тя да бъде по-жизнена и да има ефект за хората", обясни министър Младенов.
Част от конкретните стъпки, които се предлагат са разширяване на обхвата на осигурените лица, строг контрол върху начина на наемане - да се работи с трудов договор, а осигуряването да се извършва върху реалните доходи, да се ограничи до минимум случаите на злоупотреба с така наречените инвалидни пенсии. От консултативния съвет по пенсионната реформа предлагат да се запази възрастта за пенсиониране - за жените 60 години, за мъжете 63 години, но да се увеличи с три години осигурителния стаж - за жените от 34 на 37 години, а за мъжете - от 37 - на 40 години.
На човек, на когото не му достигат до 3 години да има възможност да се пенсионира при малко редуциран размер на пенсията - от 0,2 % на месец, като се запазват бонусите за работа над пенсионната възраст.
На срещата стана ясно, че все още се обсъждат различни варианти за осигурителния стаж и възрастта за пенсиониране на хората полагащи първа и втора категория труд.
Според екипа разработил вариантите за пенсионна реформа, няма опасност удължаването на осигурителния стаж да застраши пазара на труда за младите хора. Според данни на "Инспекцията по труда" във врачанско в момента работят между 3-6 % от пенсионерите. Те се трудят в области, където има най-малко търсене на работа от страна на младежите - предимно юридически и счетоводни услуги, охранителни фирми и строителство. Фирмите наемат пенсионери там където обикновено се наемат чужденци.
Една от причините, които налагат реформата, е удължаването на продължителността на човешкия живот - в Европа и в България включително, до 2050 година хората ще живуят със 7 години по-дълго.