Учреден е граждански Инициативен комитет „Университет за
Видин” – съобщиха от общинското ръководство.
В гражданската инициатива участват представители на
академичната общност от България и Румъния; преподаватели от
университетите „Спиру Харет”, Букурещ и „Тибискус”
град Тимишоара; неправителствени организации от двете
страни. Председател на Инициативния комитет е Иво Георгиев –
лекар, председател на „АВЕ” Сдружение на етническите румънци
в България.
„Инициативният комитет „Университет за Видин” е отворена
гражданска структура, в която имат място заинтересованите да
работят за тази идея” – каза Иво Георгиев, като подчерта, че и в момента над 100 са студентите от Видин, които учат в различни румънски висши
учебни заведения. Видин ще е по-привлекателен за младите хора, ако те
имаха възможности да завършат висшето си образование тук.
Община Видин е представена в комитета от заместник - кмета Иван Перчински.
„Досегашните проучвания показаха, че е по-добре в града ни
да бъде разкрит филиал на утвърдено висше учебно заведение,
отколкото да се създава самостоятелен ВУЗ. Двете румънски
висши учебни заведения, с които текат преговори, са частни.
Годишните такси на студентите в тях се движат между 200 и
300 евро- суми, значително по-ниски от таксите в някои
български ВУЗ-ове. И двете учебни заведения са лицензирани
и отговарят на всички европейски стандарти. Издаваните от
тях дипломи са валидни в целия свят”, каза Иван Перчински.
Обсъжда се и възможността видинският филиал да започне с две специалности- икономика на туризма и чужди филологии. Официални езици в обучителния процес ще бъдат български, румънски и английски. Курсът на обучение ще бъде: 3 години за степен „бакалавър” и още 2 за
степен „магистър”.
в сградата на бившето спортно училище, като за ремонт и
преустройство ще се търсят средства от европейските фондове.
При възможност за разширяване- много подходяща база за висше
училище е сградният фонд на бившето военно
поделение.