Ученици от 12-тите класове на врачанските учебни заведения ще направят протество шествие по централните градски улици на града. Те ще настояват тази година да няма матури. Като аргументи за това се посочват различните учебни планове, учителската стачка и липсата на критерии за оценка.
Протести ще има в още 15 града на страната, те ще бъдат по едно и също време. В интернет под петицията срещу зрелостните изпити вече има събрани близо 17 хиляди подписа. . Във форумите се организират и гласувания срещу зрелостните изпити. Според едно от тях 87 процента се обявяват категорично срещу матурите, а едва 12 на сто ги приемат. Според друго гласуване зрелостните изпити отхвърлят 61 на сто от дванайсетокласниците. Мотивите им за това - матурите не са вход за университетите, създават предпоставки за частни уроци и няма равнопоставеност в учебните планове в различните училища.