Само един от 132 кметове в област Монтана е взел мерки срещу Африканската чума по свинете
Проф. д-р Георги Георгиев: Епизоотичната обстановка в страната е по-сериозна от всички случай, които сме имали досега. Не е нормално за 2 седмици да имаме 17 огнища
Проф. д-р Георги Георгиев: Епизоотичната обстановка в страната е по-сериозна от всички случай, които сме имали досега. Не е нормално за 2 седмици да имаме 17 огнища
проф.Георгиев
102032
проф.Георгиев
проф.Георгиев
Единствено кметът на Комощица Росен Илиев е потърсил съвет в областната дирекция по безопасност на храните в Монтана за това как да предпази селото си от Африканска чума по свинете.
Това стана ясно на заседанието на епизоотичната комисия, свикано от областния управител на Монтана Росен Белчев. Близо 30 души - представители на всички заинтересовани страни за пореден път обсъждаха какви мерки са предприети дотук за предотвратяване на заразата и какво още да се направи.
"Монтана попада в 40 километровата зона на претърсвания за наличие на заболели животни. Досега няма доказан случай. Чакат се резултатите от проба, взета от диво прасе в района на Дунавската равнина", уточни д-р Людмил Антов от дирекцията по безопасност на храните.
Той отново призова всички кметове за съдействие и активни мерки за ограничаване разпространението на вируса, които е много устойчив и лесно преносим. Д-р Антов посочи кмета на Комощица за пример на другите 132 кметове на населени места в областта. Управникът е потърсил съвет как да организира дезинфекционни площадки на входа и изхода на селото.
До 25 юли е крайният срок, в които всички 132 кметове трябва да установят броя и категорията на свинете в населеното място, което управляват и да изготвят списъци с имена, адреси и телефони за контакт със стопаните. Информацията трябва да бъде предоставена на официалния ветеринарен лекар на общината.
Към бдителност и съпричастност призова и проф. д-р Георги Георгиев - директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига. Заедно със свои колеги, той е на обиколка в Северозапада и участва в заседанието на епизоотичната комисия в Монтана.
„Всички осъзнавате, че ситуацията е много различна от другите случай, които сме имали досега и дълбочината и сериозността на проблема“, каза в обръщението си професорът. Той призова към координирани действия, пълно себеотдаване и прилагане на законодателството с изключителна точност.
Миналата седмица на сайта на центъра за оценка на риска е обявена актуализирана научна оценка за разпространение на африканската чува по свинете в България, Европа и света. От тогава досега ситуацията е коренно променена, допълни проф. Георгиев, след като вирусът е влязъл в промишлено предприятие. Все още се изяснява как е станало това и решението за бъдещи действия ще се вземе трудно.
"Причинителят на заболяването е с особен клас вирус, един единствен прави род семейство и всичко, с много голям геном, много прилепчив, устойчив и с най-разнообразни начини на разпространение", уточни ученият.
"За съжаление няма ваксина срещу този вирус, затова трябва много внимателно да се проследява епизоотичната ситуация да се търси източника на инфекция, защото не е нормално за две седмици да имаме 17 огнища на заразяване", каза още той.