/ снимка: Димитър Искренов, DarikNews.bg
С откриване на обновената визия на порта, валидиране на марка и с празничен концерт ще бъде отбелязана 180-тата годишнина на Пристанище Лом. Това е най-старото българско пристанище. 

С тържествен водосвет, в присъствието на официални лица, настоящи и бивши пристанищни работници, гости и жители на град Лом, ДППИ ще представи новоизградения обект - товарен автоподход и прилежащата му пристанищна инфраструктура. Модерни настилки, нови паркоместа, високотехнологично енергоспестяващо осветление и масивна стоманобетонна ограда са само част от новите придобивки на порта.
 
С церемонията по откриване на обекта ДП „Пристанищна инфраструктура“ ще даде началото на празненствата по повод рождения ден на Пристанище Лом, организирани с подкрепата на Община Лом. В чест на годишнината от създаването на дунавското пристанище ще бъде валидирана тематична пощенска марка, която ще зарадва ценителите-колекционери.
 
В рамките на тържествата ще бъде представена новоиздадената книга на ДППИ с автор историкът-изследовател Зоя Апостолова „180 години Пристанище Лом“. Бележитата и вълнуваща история на порта, разказана на 180 страници, пренася читателите назад в яркото минало, за да ги заплени и вдъхнови.

За развитието на пристанището през годините ще ни разкаже и документална изложба, подготвена от Исторически музей Лом и Държавен архив - Монтана. Програмата ще завърши с празничен концерт в Народно читалище „Постоянство“ 1856 и с внушителен пиро-музикален спектакъл, който ще озари и озвучи небето над Лом и ще очарова жителите и гостите на града.
 
Историята разказва, че през далечната 1837 г. на ломския бряг за първи път акостира австрийски параход. През следващата година е построена и така наречената ломска „скеля” („пристанище с кей“).

Така започва икономическият и културен възход на Лом. 180 години по-късно пристанище Лом продължава да има ключова роля в цялостния социално-икономически живот на региона.