Областният управител на Видин инж. Кръстьо Спасов прие днес в кабинета си извънредните и пълномощни посланици на Република Азербайджан - Н.Пр. Емил Каримов, на Република Молдова - Н.Пр. Александру Пригорски и на Украйна - Н.Пр. Микола Балтажи. Срещата се проведе в рамките на двудневната визита на тримата дипломати във Видин по повод културно събитие в града, организирано под почетния патронаж на посланика на Азербайджан Емил Каримов.
В хода на разговора бяха обсъдени възможностите за сътрудничество между област Видин и региони на Азербайджан, Молдова и Украйна. „Трябва да мислим за бъдещето и как ще се развиват нашите контакти в процеса на асоцииране на Украйна към Европейския съюз", каза посланик Балтажи. Той посочи като добра основа за засилване на търговско икономическите отношения установеното преди години партньорство между побратимените български градове Видин и Белоградчик и украинските Ровно и Дубно.
Областният управител информира гостите си за социално- икономическата ситуация в област Видни. Той посочи като основни проблеми слабата икономика и намаляването на населението в най-бедния регион на Европейския съюз. „В сравнение с другите български региони, Северозападният е най-изостаналият в страната", каза инж. Кръстьо Спасов, като изрази съжаление за изключването на интегрираните териториални инвестиции за петте области на Северозападния регион от Споразумението за партньорство през програмен период 2014-2020 г.
В края на срещата посланиците на Азербайджан, Молдова и Украйна изразиха готовност да работят и подкрепят по-активни икономически и културни взаимоотношения с Видинския регион.
По-късно днес те бяха приети и от кметския екип на Община Видин. По време на разговорите инж. Дилов запозна гостите с най-важните инфраструктурни проекти, част от които изцяло финансирани от Европейския съюз и с основните направления, в които работи общината. Борислава Борисова обърна внимание на развитието на туризма като един от основните приоритети в работата на общината. Тя се спря на богатото историческо и културно наследство на нашия град и обясни, че днес той често е център на редица фолклорни фестивали и различни културни форуми с международно участие.