Откриването на паметната плоча с барелеф на героя.
Откриването на паметната плоча с барелеф на героя. / Община Лом
„Колко много исках още да служа на България!“ – тези думи на героичния войн, военен педагог и писател полк. Борис Дрангов ще напомнят на ломчани безмерната храброст на загиналия преди 100 години български офицер. Те са изписани върху паметната плоча с негов барелеф, която бе открита днес на едноименната улица в Лом от кмета Пенка Пенкова. В церемонията взеха участие също патриотични организации и граждани. Водосвет отслужи Белоградчишкият епископ Поликарп. Преди това в катедралния храм „Успение Богородично“ бе отслужена заупокойна молитва в памет на полк. Борис Дрангов.

В крайдунавския град, през 1893 г., младши офицер Борис Дрангов е назначен за взводен командир във Втори конен полк, където служи до 1903 г. В Лом Дрангов среща своята съпруга Райна Попова и се раждат три от петте му деца. Тук бъдещият герой от войната написва „Подробна програма за обучение на млади войници и редници“ ( 1898 г.) и „Юнаци, изпълнете клетвата!“ (1901 г.).
Книгата на полк. Веселин Стоянов „Зов и памет“ бе представена от самия автор по време на тържественото честване на 145 години от рождението и 100 години от гибелта на полк. Борис Дрангов в НЧ „Постоянство 1856“.

Откриването на паметната плоча.
Община Лом


Слова за великия български войн и съхраняване на историческата памет произнесоха ген. Михо Михов, бивш началник на Генералния щаб на българската армия и дипломат, и известният хирург проф. Иван Гаврилов, който е и основен спомоществувател за честването.

Животът и делото на полк. Дрангов бяха представени от историка Зоя Апостолова, председател на Българо-швейцарското дружество „Луи Айер“, което, заедно с военно-патриотични съюзи,  са организатори на събитието. Зоя Апостолова връчи специално изработен за честването „Дранговъ лист“ и грамоти на ген. Михо Михов, полк. инж. Веселин Стоянов, проф. Иван Гаврилов, кмета Пенка Пенкова, общинския съветник Димитър Димитров, бизнесмена инж. Жори Алексиев и Валери Горанов – ръководител на мажоретния състав към I ОУ „Никола Първанов“ , който се изяви в началото и в края на събитието.

Есето на ученичката от ПГ „Найден Геров“ Боряна Трайчева „Изгубеното кипарисче“, вдъхновено от вандалски акт в Дунавския парк около паметната плоча на друг велик български войн – полк. Стефан Илиев, впечатли хората с искреното си послание за човечност и толерантност.