Първия международен фестивал по творчеството на Дико Илиев "Алено мушкато" бе открит в Оряхово. Почетни гости на събитието бяха врачанският областен управител Пепа Владимирова и народните представители от Враца Николай Рашев и Янко Здравков. Инициатор, организатор и домакин е кметът на Оряхово Георги Пенков.
Фестивалът беше открит със стилен коктейл за официалните лица и ръководителите на участващите състави. Г-жа Владимирова поздрави всички, организирали, подготвили и реализирали инициативата. Тя пожела на добър час на тази културна изява, която не само ще популяризира и пази творчеството на Дико Илиев за българските поколения, но ще направи съпричастни към него и други народи.
Първата част на фестивала започна с участието на танцова формация "Вакали", красиви фойерверки, изява на младежките духови оркестри с мажоретни състави на Ловеч и Троян, танцов ансамбъл "Розова долина" от Карлово и оркестър "Карандила" от Сливен.
Чуждестранните участници във фестивала са от Румъния - "Дор къл
тор" (Крайова) и от Украйна - "Джерельце" (град Шостка). Първата част със състезателен характер приключи в 23 часа. Нощта продължи с шоу до зори в парка на Ловния дом с голям купон и надсвирване.