Работата на археолозите ще бъде осъществена под ръководството на д-р Никола Теодосиев от Софийския университет “Св.Кл.Охридски”, като научен консултант е привлечена да работи и врачанката доц.д-р Стефка Ангелова. Проучването цели да бъдат разкрити укрепителна система, жилищни и култови постройки от антична Враца и Средновековието.
Находките, намерени досега са в близост до прохода, на левия бряг на врачанската река Лева. Средствата за тях - 20 хиляди лв., осигурени от бюджета на общината, са недостатъчни, уточни Нарцис Торбов, но благодарение на тях археолозите разполагат с нова техника и ще бъдат конкурентни на иманярите от региона. Николай Миковски и Момчил Младенов , представители на областната управа и общинското ръководство категорично подтвърдиха, че желанието на археолозите и ръководството на града са свързани с превръщането на местността в паркова зона за туристи и чуждестранни гости.