Спонтанно видинските граждани на 1 ноември 2007 година
отбелязаха Деня на народните будители. Венец пред барелефа
на Софроний Врачански поднесоха заместник кметът по
образованието в Община Видин Иван Перчински и директорът на
дирекция „Хуманитарни дейности” Светлин Ницов.
„Нека духът на народните будители, чиито имена носят училища
и културни институти в нашия град, ни помогне да бъдем
наследници на тяхното величаво духовно дело и просветата в
нашия град, благодарение на талантливи и родолюбиви учители,
да продължи да сее истината, знанието и родолюбието във
вашите сърца, скъпи ученици, за да бъдете наследници на един
талантлив род български – ученолюбив, напредничав, дал
своята дан в национално и международно отношение в името на
науката, знанието и културата.
Да бъде благословен днешният ден за българската просвета и култура, за нашия родолюбив народ. Поздравявам учителството с неговите родолюбиви и
достойни начинания и им благопожелавам здраве и успехи, за
да продължат своето родолюбиво дело на съвременни народни
будители.
Бъдете благословени, чада на България, бъдете
благословени вие, ученици и народе български, от нине и во
века. Амин!” – каза в словото си Негово Високо
Преосвещенство видинският митрополит Дометиан.
Цветя пред барелефа на Софроний Врачански положиха ученици и
учители от различни видински училища, граждани.