Доброволците от Корпуса на мира положиха клетва
Доброволците от Корпуса на мира положиха клетва / Снимки: Дарик - Враца
Доброволците от Корпуса на мира положиха клетва
42443
Доброволците от Корпуса на мира положиха клетва
  • Доброволците от Корпуса на мира положиха клетва

38 доброволци от Корпуса на мира положиха днес клетва във Враца пред Н.Пр. посланика на САЩ в България Джеймс Уорлик. Преди 20 години на 10 юни, американските доброволци са положили клетва за пръв път. Преди клетвената церемония 27-та група доброволци в България е преминала през интензивно 11-седмично  обучение. Те са били разпределени в приемни семейства от осем населени места около град Враца - селата Борован, Попица, Търнава, Краводер, градовете Бяла Слатина и Мездра, както и плевенските градове Кнежа и Искър.   

От страна на доброволците реч произнесоха Майки и Джой , за които се установи, че много бързо са навлезли в същината на българското. Майки е живял в с. Борован при мама Розка, както той я нарича. Той е научил от нея как се прави питка, качамак и кейк. Снощи дори сам ги е  приготвил и ще ги занесе в новия си дом в Доспат.

 Мама Розка и Майки

 

През следващите две години американците ще работят в 37 градове и села в България сред местните хора в партньорство с различни организации. Някои от тях ще преподават английски език в основни  и средни училища, а други ще сътрудничат на кметства, социални институции, младежки организации и културни центрове.

 Доброволците от Корпуса на мира получават месечна издръжка и медицинско обслужване, но работят безвъзмездно. Те стават  част от българските общности, изграждат приятелски връзки за цял живот и разширяват взаимното разбирателство. Много от тях съумяват да оставят своя отпечатък в развитието на тези общности.

 Негово превъзходитество Джеймс Уорлик

Церемонията завърши с концерт, организиран от доброволците и с помощта на децата от Младежки дом - Враца, ученици от СОУ „Отец Паисий" - Враца, Центъра за работа с деца и женски вокален състав  - с. Краводер. Днешната група от 38 души се присъдени към близо 1300 доброволци, дошли за 20 години в България. След клетвата броят на доброволците, които работят в момента в България,  достигна 180 души.

Създадена преди 50 години от президента на САЩ Джон Кенеди като агенция към правителството, Корпус на мира има над 8500 души в 77 страни по света.

Гости на тържеството бяха зам.-министърът на образованието Петя Евтимова, зам.-председателят на Държавната агенция "Закрила на детето" Калин Каменов, зам.-  областният управител на Област Враца Валентин Литов и Мая Нешкова - експерт в Министерството на икономиката , енергетиката и туризма.

Водещ на церемонията беше Джейсън Бенетс.