Бедствено положение във Видин
Бедствено положение във Видин / netinfo

Обявяване на бедствено положение в община Видин поискаха земеделски арендатори на среща с кмета Иван Ценов и директора на ОД „Земеделие и гори” Николай Тодоров. Искането е поради провалената реколтата от пшеница, а вече и от царевица и слънчоглед, причинени от сушата.

Рекордно ниски са добивите тази година от пшеница в община
Видин – до 40-45 килограма от декар, оплакаха се стопани,
които обработват земеделски масиви в района на град Видин и
селата Кутово, Кошава, Рупци и Иново. Продължителните горещини и сушата вече са унищожили и царевицата, и слънчогледа.

Арендаторите са отчаяни. При това положение не само търпят големи загуби, но
и обричат на провал и следващата година, тъй като няма с
какво да засеят площите.


На срещата стана ясно, че Видинска община е най- засегната
от сушата от всички общини в област Видин. Ситуацията се
утежнява и от факта, че почвата в този ройон е песъклива, а
поливната система - унищожена.


Кметътбе категоричен, че ситуацията е повече от тревожна и трябва да се насочи вниманието на отговорните институции и хора в държавата към
проблема на местните земеделски производители, трябва да се
реагира бързо и адекватно, защото става въпрос за
оцеляването на един бранш и на много семейства от нашата
община.


Като начало бе договорено специалисти от ОД „Змеделие и
гори” да оценят щетите на масивите с царевица и слънчоглед,
както това е направено при пшеницата. Проблемът на
видинските стопани ще бъде отнесен на ниво министерство,
като ще бъде поискана среща с министъра на земеделието.