Велико Търново чества 829 години от въстанието на Асен и Петър
Велико Търново чества 829 години от въстанието на Асен и Петър / DarikNews.bg, архив

Велико Търново тържествено ще отбележи 829-годишнината от обявяване въстанието на Асен и Петър. Програмата на 26 октомври, който се чества и като Ден на строителите, ще започне в 9,00 часа с празнична Света литургия, отслужена в църквата „Успение Богородично”.

В 11,00 часа ще потегли литийно шествие с иконата на Св. Димитър до църквата „Св. Димитър Солунски”. В храма ще има изпълнения на квартет за църковно-славянски песнопения към катедрална църква „Рождество Богородично“ - „Ангелски гласове“.

В 11,20 ч. кметът Даниел Панов ще произнесе празнично приветствие. Слово по случай Деня на строителя ще изнесе председателят на Областното представителство на Камарата на строителите в България инж. Любомир Шербетов. Протойерей Иван Пенков ще отслужи благодарствен молебен. В църквата по повод Димитровден ще бъде осветен курбан за здраве, който ще бъде раздаден на миряните. Програмата ще завърши с фолклорни изпълнения на ансамбъл „Искра“.

В празничния ден църквата „Свети Димитър Солунски” ще бъде отворена за посетители при свободен вход от 10,00 до 17,00 ч.