Областният управител: Очаквам по-голяма активност при кандидатстването по оперативните програми
Областният управител: Очаквам по-голяма активност при кандидатстването по оперативните програми / DarikNews.bg
Областният управител: Очаквам по-голяма активност при кандидатстването по оперативните програми
48953
Областният управител: Очаквам по-голяма активност при кандидатстването по оперативните програми
  • Областният управител: Очаквам по-голяма активност при кандидатстването по оперативните програми

Областният управител доц. Пенчо Пенчев определи 2011 г. като сравнително трудна година във всяко едно отношение. Анализът му сочи, че е била наситена и с много аварийни ситуации, с които за радост екипите са се справили без човешки жертви. 

- Доц. Пенчев, кои бяха основните предизвикателства пред Областния съвет по сигурност?

- През изминалата 2011 г. на територията на област Велико Търново възникнаха инциденти в резултат на природни бедствия, но най-вече от човешки грешки с кризисен характер, при които се наложи изключително висока мобилизация и координация на всички служби от Областния кризисен щаб. Такъв например бе случаят на разлива на киселина от цистерна край Дебелец, която създаде опасност от предизвикване на пожар, промишлена авария в мандрата в Елена с разлив на амоняк и опасност от обгазяване, пожари и тежки катастрофи. Изключително тежка обстановка се създаде при рано падналия сняг на 18 октомври във връзка с почистване на пътищата в областта. Става въпрос за магистралата Варна - София, конкретно в района на с. Балван и за Прохода на Републиката. В тези участъци обстановката се усложни поради неразумна човешка дейност- част от водачите на МПС-та не изпълняваха разпорежданията на компетентните органи, което затрудни своевременното почистване на пътищата. Като председател на Областния съвет по сигурност искам да благодаря на всички звена, които адекватно и навреме се включиха в отстраняване на последиците, в резултат на което при тези инциденти нямаше човешки жертви, и бяха ограничени максимално щетите. Специално за случая в Дебелец, наред с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, нашата институция получи и благодарствено писмо от евромисар Кристалина Георгиева, чиято оценка ни дава увереност, че работим в правилната посока. За адекватните действия в Елена благодарствено писмо получихме и от главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението". Не мога да не спомена инцидентът с горящия влак на гара Ресен, при който много незабавно бяха евакуирани 214 пътници с автобуси до гара Павликени. Сега искам да използвам възможността да апелирам към гражданите да подават обективна и коректна информация на телефон 112. При неточно подадена информация екипите отиват на едно място, а в същото време не дай Боже да се налага да бъдат на друго.

- Каква бе в икономически аспект отминалата година за нашата област?

- В началото на 2011 г. беше направена Междинната оценка на Областна стратегия за развитие.  Въз основа на нея, представители от областна администрация, общините и други експерти беше разработен актуализиран документ. Той бе приет в максимално широк формат с участие на заинтересованите страни- представители на общините, на работодатели, синдикати, браншовици, неправителствения сектор и медии. В актуализираната Стратегия се  преформулираха стратегическите цели за развитието на региона. По отношение на икономическото му развитие,  през последните години на криза и стагнация, основен източник на инвестиции си остават европейските оперативни програми. Чрез тях се вливат свежи пари в общините и бизнеса.  32 проекта на обща стойност около 17 млн. лв. са насочени към приоритетна цел 1 от Стратегията «Икономически динамизъм и регионална конкурентоспособност".  По приоритетна цел 2  „Инфраструктура и околна среда" са насочени 15 проекта на обща стойност 68 млн.лв. Сред тях преобладават проектите за изграждане и реконструкция на пътна и ВиК мрежи. В изпълнението на приоритетна цел 3  от актуализираната стратегия „Качество на живота" участват всички общини с общо 58 проекта за 37 млн.лв. По-голямата част от тях са насочени към хората в неравностойно положение - осигуряване на домашен помощник или социален асистент, осигуряване на равен старт за всички. Значителен брой проекти са свързани с възстановяване на културни и социални институции като читалища, домове за деца, лишени от родителски грижи. По линия на  Устойчив алтернативен туризъм" отговарят само 3 проекта. Два от тях са във Велико Търново и един в Елена. 

През 2011 година бизнесът във Великотърновска област направи сериозни инвестиции. Вложенията са собствени инвестиции и привлечени ресурси по оперативните програми на ЕС. Най-голямата инвестиция е на корейската компания RES Technology в областта на възобновяемите енергийни източници. Корейските инвеститори вложиха над 120 млн. евро в две 20-мегаватови фотоволтаични паркове край Самоводене и Златарица. През тази година Велико Търново се сдоби с обект от веригата "Макдоналдс", като за неговото изграждане бяха вложени близо 2 млн. лева, отвори врати и нова търговска верига- „Билла". Великотърновският бизнес продължава успешно да усвоява средства по ОП „Развитие на конкурентноспособността на българската икономика". През 2011 са одобрени и се изпълняват общо 21 проекта на територията на нашата област.

- Кои са най- важните инфраструктурни обекти?

- За миналата 2011 г. в нашия региона стартира изпълнението на отсечки - рехабилитация и ремонт с пари от ОП „Регионално развитие". Започна ремонта на трасето Елена - Сливен, дълго 25 км. Ремонтът започна от 30 август с продължителност е 5 месеца и седем дни. Това е тежък проект, в резултат на който трябва да се ремонтират 15 кръстовища и 4 пътни съоръжения, включително и мостове. Другите две отсечки, включени в рехабилитацията са: Дебелец - Плаково - Елена и Царевец -Свищов. Още през 2010 г. заедно с бившия областен управител на област Русе и настоящ кмет на града Пламен Стоилов, съвместно с депутатите от двете области, направихме предложение към МРРБ за изграждане на високоскоростен път Русе- Велико Търново, което получи одобрение от правителството. Освен това, на последното си заседание от 28 декември Министерски съвет одобри отпускането на близо 10 милиона лева за ремонт на прохода Елена- Твърдица. Това е най-краткия път между Южната и Северната страна на Балкана, най-късото трасе за Свиленград и Южна България. Участъкът е дълъг 39 км и намерението на правителството е ремонтът да стартира през май и да свърши през октомври на 2012 г. По отношение на автомагистрала Хемус, това, което ни засяга нас от област Велико Търново,ще се случи през следващия програмен период, тъй като на етапа средствата по ОП „Транспорт" се изчерпват. Предвижда от София до Велико Търново да бъде изградена магистрала, а от В. Търново до Шумен, трасето да върви като високоскоростен път, тъй като няма достатъчен трафик за магистрала и е финансово по-изгодно.

- В края на 2010 година бе приета Областна стратегия за развитие на социалните услуги в област Велико Търново /2011-2015 г./. Нещо повече за нея?

- Към настоящия момент тече период на наблюдение и мониторинг на изпълнението на заложените през първата година дейности и мерки за удовлетворяване потребностите на уязвимите социални групи, както и подобряване качеството на социалните услуги в областта. Сформирано е Звено за мониторинг и оценка, което в края на месец март 2012 г. ще излезе с Доклад за изпълнението на Стратегията през първата година. Област Велико Търново си остава една от областите с най голям брой социални услуги в специализирани институции - 19, от които 8 са за деца и 11 за възрастни. Развитието на социалните услуги следва пътя на деинституционализация и повишаване броя и качеството на предоставяните услуги в общността както за деца така и за възрастни. Следва да споменем, че в края на тази година община В. Търново бе одобрена с проект за над 2 млн. лева във връзка с реализиране на деинституционализация на деца в риск, като парите са осигурени за още 23 общини в страната по ОП „Регионално развитие" . Във връзка с политиката Министерство на труда и социалната политика за подкрепа за децата и семействата и негативните последствия от отпадане на деца от училище през 2011 г.съвместно с Регионален инспекторат по образованието и Регионална дирекция „Социално подпомагане" бяха извършени проверки в над 27 училища в областта. Тези проверки имаха за с цел осигуряване на информация за реалната посещаемост на учебните занятия, подобряване на цялостния контрол и подпомагане процеса на превръщана на училището в привлекателна среда за подрастващите чрез въвеждане на модерни форми на училищен живот. През настоящата година предстоят още такива проверки. Във връзка с осигуряването на субсидирана заетост на населението на областта в края на 2011 година бяха одобрени девет регионални програми за заетост за област Велико Търново. За първи път толкова много проекто-предложения ще бъдат включени в Националния план за действие по заетостта през 2012 г. Те ще осигурят заетост на 71 безработни лица в продължение на 6 месеца, за финансиране на които от републиканския бюджет ще бъдат отпуснати средства в размер на 156768 лева. Дейностите, които се предвижда да бъдат извършвани, са свързани основно с охрана, поддръжка на обществени терени и сгради, почистване и поддръжка на речни корита, сметища и др. дейности, които са от изключително голямо значение за общините, а не достигат общински средства за това. По Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост" през 2011 г. бяха одобрени за субсидиране 212 работни места, като за финансиране на тази заетост в областта ще бъдат осигурени от държавния бюджет средства в размер на 302201 лева.

- За какво на- много се жалваха гражданите?

- Комисията за разглеждане на предложения и сигнали на граждани е с председател заместник- областният управител Любомира Попова. До момента комисията е провела 10 заседания. На тях са разгледани и обработени 61 жалби от граждани, институции, фирми /хотелиери, превозвачи, търговци/ и неправителствени организации /, „Велико Търново за гората", ловно-рибарски дружинки /. Броят на жалбите показва, че не само че има висока активност на гражданите, но и доверието към институцията е голямо. Жалбите са различни по характер и са постъпили от частни или юридически лица от всички общини на великотърновска област. Сред тях са такива, които касаят спорове за земеделски и частни имоти, екологични проблеми и замърсяване на въздуха и околната среда, нарушения при ползване на публична общинска собственост, организация на движението и спазване на Закона за движение по пътищата, незаконно строителство, спазване общинската Наредба за ред и сигурност, незаконна сеч, сигнали за лоша инфраструктура и опасни мостови съоръжения, регистрация на ловно-рибарски дружинка и издаване разрешителни за лов, ТЕЛК и трудоустрояване и др. Членовете на комисията подхождат отговорно към всяка една жалба, като в определени кратки срокове подготвят преписки или становища към компетентните институции или насочват жалбоподателите към органите, които могат да решат проблема им. Смятам, че тази Комисия е ефективна и като регионално звено значително облекчава гражданите и фирмите на територията на област В. Търново като търси решение на възникналите проблеми.

- Какво показа преброяването на населението?

- Областна администрация съвместно с Териториално статистическо бюро - В. Търново бе организатор на Преброяване 2011 на населението във великотърновска област. Преброяването през февруари бе голямо предизвикателство, тъй като България беше от първите страни -членки на ЕС, които преброиха населението си и за пръв път в страната имаше електронно преброяване по Интернет. Председател на Областната преброителна комисия бе заместник областния управител Изабела Чорбаджиева. Преброяването в област Велико Търново премина при голяма мобилизация на преброители и контрольори и всички институции, ангажирани в него, без пропуски и нередности. След като приключи процеса, в Областна администрация - В. Търново гостува делегация от Румъния начело с председателя на Румънската статистика - Вергил Войнеагу и с доц. Марияна Коцева, председател на НСИ за проучване опита на нашата област и методическа подкрепа. Тази делегация избра да посети структурите във В. Търново като една добра оценка на свършеното по време на преброяването. Иначе и тук населението намалява, но пък В. Търново е един от малкото градове в страната, в които се увеличава.

- Една от най- важните ви дейности е контролът върху работата на общинските съвети. Колко решения сте върнали?

- През 2011 г. в Областна администрация са постъпили 121 протокола от заседания на общинските съвети и сме упражнили контрол над 1788 решения. Общият брой на върнатите решения е 16. През 2011 г. е образувано едно съдебно дело по жалба на областен управител срещу решение на Общински съвет - Полски Тръмбеш. Преди първото заседание по делото общинския съвет отмени решението, поради което жалбата беше оттеглена, а на делото не беше даден ход по същество. 14 от върнатите за ново обсъждане решения касаят действия по управление и разпореждане с общинската собственост, а 2 от решенията са върнати поради нарушение на процедурата за приемане на съответния тип решения. Резултатите от контрола върху актовете на общинските съвети показват, че само по отношение на една малка част от приетите от общинските съвети решения е констатиран недостатък, водещ до незаконосъобразност на същите, което налага извода, че органите на местното самоуправление действат в границите на предоставената им компетентност и приемат актовете си при спазване на законите и подзаконовите нормативни актове. Комуникацията между общинските съвети и областен управител е на много добро ниво. До настоящия момент не са констатирани откази от страна на общинските съвети за предоставяне на информация или документи, необходими за осъществяване на контрол върху приетите от тях актове.

- В края на миналата година организирахте местните и президентски избори. В медиите имаше доста недоволни, включително и от прозрачността на бюлетините?

- В Областна администрация- Велико Търново бяха създадени необходимите условия по осигуряване на организационно-техническата подготовка за произвеждане на изборите за президент и вицепрезидент на републиката и за общински съветници и кметове. На общините бяха раздадени избирателните материали, необходими за произвеждане на изборите, както и преведени средства за организационно техническата подготовка на изборите. Отпечатването на бюлетините за избор на президент и вицепрезидент бе извършено от администрацията на Министерски съвет, а отпечатването на бюлетините за избор на общински съветници и кметове бе организирано от нъс след събрани оферти по реда на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. Необходимото количество бюлетини и за двата вида избори бяха доставени своевременно на съответните общини и ОИК, което осигури нормалното провеждане на изборния процес. Всички общини на територията на областта създадоха необходимата организация и готовност за произвеждане на изборите. Смятам, че беше осигурено нормалното протичане на изборния процес.

- Каква 2012 г. си пожелавата за област В. Търново?

- Дай Боже по- добра да бъде тази година. Дай Боже да не сме сред челниците по инциденти. Пак апелирам към гражданите за своевременна и точна информация и спазване на разпорежданията на компетентните органи. Нека останат проблемите, които са от Господ дадени, а не ние хората да си ги правим.

- Очаквате ли по- голям инвестиционен поток?

- Надявам се. Има възможности по оперативните програми, които за съжаление не се използват пълноценно.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.