Инспектори на Изпълнителна агенция по лозата и виното установиха производство на фалшиво вино, вредно за човешкото здраве, съобщиха от министерството на земеделието и храните.
Инспекторите са извършили проверка на нерегистриран производител на вино в Стражица, област Велико Търново, след сигнал от колегите им от Българската агенция по безопасност нахраните.
При проверката е установено наличие на две партиди бутилирани вина, за които при лабораторен анализ в изпитвателна лаборатория е доказано, че са „фалшиви" по смисъла на Закона за виното и спиртните напитки.
Вината „Болярско - Каберне Совиньон" и „Болярски -Мускат" съдържат изкуствени оцветители, синтетично багрило и ортофосфорна киселина. Виното е бутилирано в пластмасови бъклици по 2 литра.
Агенцията е предприела всички законови мерки и действия за изтегляне на продуктите от търговската мрежа.