- Български и румънски овцевъди ще презентират съвместно млечни продукти в САЩ
- Български и румънски овцевъди ще презентират съвместно млечни продукти в САЩ
Над 30 фермери от великотърновска област са на международното селскостопанско изложение "Индагра" в Букурещ. За първи път на него бе поканена България и заслугата за това е на Националната асоциация за развъждане на синтетична популация на българска млечна овца, с председател Симеон Караколев. Поканата дойде в отговор на гостуването на румънци на събора на овцевъдите на Арбанаси, който се проведе на Гергьовден. Министърът на земеделието и селските райони на Румъния Даниел Константин, зам.- министрите на земеделието на България и Румъния, посланикът на страната в северната ни съседка- Александър Филипов, генералните директори на агенциите по селекция и репродукция и председатели на съсловни организации посетиха щанда на Асоциациията на изложението. На него нашия регион бе представен от еленското млекопреработвателно предприятие, пчелари от Стражица и овцевъди. Животни показаха още Земеделският институт в Шумен и земеделските производители Юсеин Абтулов от с. Гагово, община Попово, и Димитър Драгиев от с. Блатец, общ. Сливен. Неизменна част от щанда са родопските чевермета, млечни продукти, производители на хлопки, чанове и ножове, както и майстори на сувенири, битови музикални инструменти и кукерски носии. Изключителна атракция при откриването на щанда бяха гайдарите от село Гела, а на хорото се хванаха общо българи и румънци.
"Догодина Румъния ще участва с щанд на събора в Арбанаси. Подготвяме и съвместен проект за промотиране на млечни продукти в Съединените щати. Целта е, тъй като сме близки страни да ползваме общи пазари на месо и мляко", разказа Симеон Караколев.
Повече от него в първия звуков файл.
"Най- важни са контактите, които създаваме. Ние сме тук, за да намерим пазар за малките ярета, млякото и другите ни продукти. Впечатленията ми са много добри, представени са много породи", каза председателят на Националната козевъдна асоциация инж. Деан Тодоров.
Чуйте го във втория звуков файл.
"Развитието на генетичните ресурси налага да поддържаме контакти с нашите съседи. Европейският съюз отпуска средства за застрашените породи. Субсидията за една порода овце зависи от нейната бройка. Ако падне под 10 000 бройки значи е застрашена и се субсидира. Ако имаме трансгранична порода трябва да знаем какво е състоянието на нашия генетичен ресурс. При директните продажби тук са една стъпка преди нас в свободата и смелостта да предлагат своите продукти", коментира проф. Васил Николов- изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството.
Още от него в третия звуков файл.
Изложението продължава до неделя. Очаква се да бъде посетено от над 600 000 души.