Апостол Атанасов стана европейски шампион по ориентиране
Апостол Атанасов стана европейски шампион по ориентиране / Сайт на Европейското първенство

Европейски шампион по ориентиране за юноши до 16 години стана Апостол Атанасов от „Трапезица- 1954”. На шампионата в Чехия великотърновският талант победи на къса дистанция, като по трасето с дължина 2, 5 километра, остави на цели 17, 2 секунди след себе си втория в класирането Миккаел Ааен от Дания и на над 18 сек. третия Кржищоф Воломчик от Полша. Надпреварата на стария континент се проведе в град Jindrichuv Храдец н Южна Бохемия, като в спринта стартираха 83 юноши до 16 г. „Маршрутът е преминавал през квартал и парк около канал в историческия център. Равната местност е предполагала по- бързо бягане, но и места където внимателно трябва да се разчете картата. В началото Апостол е допуснал малка грешка, но след това е бил изключително концентриран, като в последните три отсечки е натрупал преднината си, която наистина е голяма, предвид дължината на трасето, което се преодолява за 12- 13 минути”, разказа бащата на новия европейски шампион Александър Атанасов. Той самият е дългогодишен състезател по ориентиране и екснационал по този спорт.
Апостол Атанасов е роден на 25 март във В. Търново. С ориентиране се занимава буквално от както се помни, тъй като и майка му Марияна Атанасова е утвърдена състезателка. За първи път е стартирал едва четиригодишен. През миналата година се класира пети на Европейско първенство и спечели три златни медала от Балканиада. През тази няма загуба във възрастта си  у нас, шампион е и при младежите до 20 години. Ученик е в Американския колеж „Аркус”, като тази зима е тренирал само вечер, заради ангажименти в училище до късния следобед.
Преди него златен медал на състезание от такъв висок ранг за „Трапезица- 54” и за В. Търново е печелил единствено Иван Сираков.
Другата представителка на великотърновския клуб в Чехия- Мартина Джулиева остана на крачка от отличието на дълга дистанция. Тя финишира четвърта по маршрута с дължина 5 600 метра, като само седем секунди не и достигнаха за бронзовия медал. Взе го чехкинята Ана Стичкова. Джулиева премина разстоянието за 45, 29 минути, Стичкова за 45, 22 мин.
Среброто стана притежание на Аманда Вебер Дания, златото на Каролина Боранкова- Чехия.
Трленьор на националния отбор е наставникът на ориентировачите в „Трапeзица- 54” Георги Карталов.