/ Дарик Варна
Варна ще внесе искане за стопанисване на водоизточниците с минерална вода на територията на общината. Съветниците от комисията „Собственост и стопанство“ към местния парламент дадоха съгласието си кметът да подаде заявление до екоминистерството за управление и ползване на участъци от находища на минерални води.


Срокът за внасяне на документа е до 31 януари 2019 г., след което до 14 дни министърът на околната среда и водите трябва да излезе с решение. Местната власт ще може да управлява изворите за 25 години.

Проучване установи: Варненската минерална вода е полезна за бъбреците

Общините от Северното Черноморие отдавна искат да стопанисват този ценен природен ресурс, но до лятото на 2018 г. нямаха тази възможност, тъй като находищата попадат на територията на няколко общини. Поради това беше невъзможно управлението и ползването на минералните води да бъде предоставено на една община.

С поправки в Закона за водите находищата бяха разделени на участъци, чиито граници съвпадат с административните граници на общините. Съгласно законовите промени общините вече ще могат да стопанисват участъци от находищата.

Налице е възможност община Варна да получи правото да управлява и ползва минералните води от двата новосформирани участъка от находища: №100 – район „Североизточна България“, и №101 – район „Варненски басейн“.

По време на заседанието бе изказано мнението, че придобиването на минералните води ще е от голямо значение за развитието на туризма. Според съветници това ще помогне за утвърждаването на Варна като дестинация за четири сезона.

Друго решение, което членовете на комисията взеха с единодушие, бе за прекратяване и ликвидация на „Централен универсален магазин“ – акционерното дружество, което след решение на Общинския съвет и след получаване на финансиране от държавния бюджет стана собственост на общината. В активите на дружеството е и т. нар. Дупка.

За реализацията на концепцията на подобряване на облика на централната градска част, както и за опазване и експониране на богатото културно и историческо наследство, следващата възможна стъпка е имотът с отреждане за „търговски дом“ да придобие статут на публична общинска собственост.

Това ще бъде възможно след изваждане на имота от активите на „ЦУМ – Варна“, където съставлява част от вписаната непарична вноска, и включването му в активите на община Варна.

Решават бъдещето на Дупката с международен архитектурен конкурс

Съветниците решиха да се прекрати чрез ликвидация търговското дружество. Те възложиха на кмета да сключи договор с ликвидатор, който в рамките на шест месеца да проведе процедурата, считано от датата на вписване на прекратяването в Търговския регистър. От същата дата ще бъде освободен и Съветът на директорите.

В дневния ред на днешното заседание фигурираше също „Годишната програма за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост през 2019 г.“, която беше приета от съветниците.

Очакваните приходи по програмата са в размер на близо 10,7 млн. лева, или с около 700 хил. лева повече спрямо миналата година. Прогнозните разходи, свързани с придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, са около 6,4 млн. лева.