Нощта на музеите във Варна
Нощта на музеите във Варна / Снимка: парк–музей „Владислав Варненчик”

За шеста година Варна ще се включи в европейската инициатива „Нощта на музеите”.

От Музея за история на морската столица са подготвили специална програма. Тя започва в 18 часа и ще продължи до полунощ, като посетителите имат възможност да видят изпълненията на дамски квартет от Оперно-филхармоничното дружество, на ученици от музикалното училище, както и на театралната трупа „Щурче”.

Безплатен вход ще има в парк–музей „Владислав Варненчик” от 17 часа до полунощ в събота. Посетителите ще имат възможност да видят изложбата „Втората световна война – 65 години по-късно”. Експонатите са подбрани от фонда на Военноморския  музей и показват образци на униформи на матрос, на морски офицери, на подполковник Димо Павлов от Осми приморски полк, на доброволката санитар Вярка Тонева. Изложени са и военни трофеи, сред които елемент от обезвредена мина, подаръци, получени от съветски офицери, флаговете на българските миночистачи и модел на миночистача „Христо Ботев”.

Нощта на музеите е инициатива на Министерството на културата и комуникациите на Франция от 2005 г., която постепенно се превръща в Европейска нощ.

Тази година участват 2 000 музеи от 40 европейски държави, съобщиха от Френския културен институт.