Лошото финансово състояние на Девня е накарало кмета на общината да намали заплатата си с повече от 50 процента. Това обяви Свилен Шитов във варненския ефир на Дарик. Така той решил да даде пример за оптимизране на всички разходи без изключение.
Редуцирани са възнагражденията и на председателя на Общинския съвет, на кметовете на селата към общината, както и на почти всички служители в администрацията.
Само тези първи стъпки спестяват на бюджета от 50 до 60 хиляди лева годишно, обясни Шитов. Той призна, че през 2014 година неговият предшественик Атанас Кузев е вдигнал заплатата си с подкрепата на местния парламент от 1200 на 2400 лева.
Около 2,3 млн. лв. са просрочените задължения на Девня към днешна дата. Дълговете, трупани от 2010 до 2015 година основно от местни дейности, са заради това, че разходите надвишават приходите, посочи Шитов, който е бил и общински съветник. Задълженията са около 30 процента от общия бюджет на общината, а от местни дейности, свързани с него, процентът надминава 50, добави той.
Девня е една от най-задлъжнелите общини във Варненско, призна кметът. Вече са предприети редица дейности за преодоляване на финансовата криза, но в хода на изпълнение на бюджета за 2016 ще се види дали мерките са ефективни, коментира Шитов.
Проектобюджетът за тази година е 6,8 млн. лв. В него са заложени 500 хиляди лева за разплащане на просрочени задължения. За рехабилитация на пътна инфраструктура са предвидени 300 хил. лв. Парите са крайно недостатъчни, те ще се използват за кърпежи на основни булеварди и улици.
Кметът на Девня кара скромен „Фолксваген“, предоставен му от сдружение МИГ „Девня – Аксаково“.
„Аз смятам, че колата е нужна, за да върши работа. А за Девня, дори и тази скромна кола, която карам, е много предвид свършената работа“, каза още Свилен Шитов.
Той увери, че в общината се работи усилено по проектната готовност на общината за кандидатстване за новия програмен период. Кметът обаче не скри, че наследството в тази сфера е „почти нулево“, тъй като по време на предишния програмен период са усвоени твърде малко средства.
Кметът на Девня смята за справедлива идеята част от данъците на фирмите, които те плащат в националния бюджет, да се връщат в общините.
„За Девня например това е показателно, тъй като на територията на общината има промишлен комплекс, който експлоатира общинска пътна мрежа, а си плаща данъците в София. Оттам обаче няма финансова помощ за поддръжка на пътя - дори само на този, който фирмата ползва“, обоснова се Шитов.