По-голяма част от електромерите на Е.ОН са нередовни. От 1,2 млн. електромера на Е.ОН България мрежи 710 000 са с изтекъл срок на метрологична валидност. Данните са от Протокол от заседание на Надзорния съвет на Е.ОН България мрежи, провело се на 16 юни миналата година във Варна. Копие от документа бе представено пред медиите от сдружение Граждани за национален отпор срещу монополистите и контрол на администрацията(ГНОМКА).
От протокола става ясно, че около 430 000 индуктивни и около 40 000 механични електромери трябва да бъдат сменени. Около 240 000 статични електромери пък трябва или да бъдат сменени, или да се демонтират и изпратят за метрологичен контрол. Ако Агенцията за метрологичен и технически надзор реши да си спази задълженията и отиде на проверки, Е.ОН ги грози глоба в размер на 142 млн. лева, според Светослав Спасов, председател на ГНОМКА.
Според проект за намаляване на загубите, още през миналото лято от Е.ОН България мрежи планират през годината да разкрият енергийни кражби за 60 гигавата. Според ГНОМКА става въпрос за около 35 млн. лева. За парите, които се доплащат след коригиране на сметките за ток, не се издават фактури и не се плащат данъци, посочи Спасов.
На заседанието на енергодружеството са присъствали и двама представители на държавата, която притежава дял от 33% в дружествата от групата на Е.ОН България. От гражданското сдружение са изпратили искане до Европейската комисия за мнение дали това е практика в останалите страни-члени на ЕС.
По данни на ГНОМКА от декември, над 13 000 са случаите, в които на абонати на Е.ОН е била надчислена електроенергия. По думите на Спасов от Е.ОН са надчислили сметка дори при електромер, който е отчитал повече от реалното потребление. От енергийното дружество отказвали и да разсрочат задължения на семейство инвалиди, заради което те са останали за месец без ток посред зима.
От гражданското сдружение, базирано във Варна, са изпратили сигнал до Министерски съвет за проверка работата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). От сдружението ще настояват ДКЕВР да бъде премахната и да бъде създаден друг регулаторен орган, ако се установи, че комисията не може и не желае да спазва закона. Сред поводите за това искане са непубликуването на всички предложения на енергодружествата и липсата на реални обществени обсъждания.
Варненското сдружение ГНОМКА e неправителствена организация с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност. Учредено е през юни 2009 г. Основната цел на сдружението е ефективна защита на правата и интересите на потребители, ползващи стоки или услуги от енергетиката, водоснабдяването и телекомуникаците. Липсата на развита конкуренция в тези области е предпоставка за злоупотреба с монополно положение към потребителите. Споровете на отделните потребители с доставчиците на услуги се решават много бавно и в повечето случаи не в полза за потребителя, смятат от гражданското сдружение.