- Възможни са фалити сред земеделските производители, ако спрат преките плащания в сектора
700 милиона лева за преки плащания на земеделците са застрашени, ако до края на септември не се актуализира фотокадастралната карта на земеделските земи.
Министерски съвет е решил да бъде стартирана процедура по пряко договаряне за закупуване на сателитни изображения за актуализация на данните в Системата за идентификация на земеделските парцели.
Земеделският министър Мирослав Найденов внесе доклад за предприемане на спешни мерки във връзка със забавянето на процедурата за заснемането на 40% от територията на страната за тази година. Ако това не се случи 700 милиона лева по линия на директните плащания на площ, отпускани от Европейския съюз, са поставени под въпрос.
Мрачната прогноза може да се окаже пагубна за една голяма част от земеделците в страната, които поддържат изкуствено финансовата си стабилност, теглейки заеми.
"Надяваме се, че правителството ще се справи със ситуацията", коментира за Дарик председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов.
За "разклатеното" финансово състояние на земеделците допринесоха и по-ниските добиви от тазгодишната жътва. Средния добив след приключването на жътвата на пшеница за страната е 300 кг, а при ечемика е 350 кг.
"Хлебопроизводителите нямат основание да повишават цените", комнетира пред Дарик Радослав Христов.
В момента хлебната пшеница се търгува са около 22 стотинки за килограм, а фуражната пшеница между 18 и 20 стотинки за килограм. В края на този месец се очаква да приключи и прибирането на реколтата от царевица и слънчоглед.
Някои оправдават по-ниските добиви със сушата в началото на сезона и градушките, но други са убедени, че понякога вината е в самите земеделци.
"Земеделското производство не е година за година. Трябва да се мисли в перспектива, а не да се набляга на "ударна" реколта за определения сезон", категоричен е агрономът Богомил Симов.
Той определя инвестициите в сектора като основно средство за справяне със стресовите финансови ситуации.
Богомил Симов коментира, че въпреки реалната възможност сектора да загуби 700 милиона лева за преки плащания, надежда има.
"Изказванията на министъра на земеделието Мирослав Найденов будят голяма тревога не само сред производителите, но и сред всички, които са свързани с този сектор. За нас е важно ортофотоснимките да станат до края на септември. Има създаден кризисен щаб. Надяваме се, че експертите ще се справят", допълни още Симов.
В първия прикачен файл ще чуете какво още сподели пред Дарик председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов.
Във втория прикачен файл ще чуете как коментира евентуалното спиране на милионите в земеделието агрономът Богомил Симов.