За шест области на страната Националният институт по метеорология и хидрология е обявил код „оранжево" заради високи температури. Това са областите - Русе, Велико Търново, Стара Загора, Хасково, Ямбол, Кърджали. В тези райони на страната температурите ще са в интервал между 35 и 38 градуса.
Термометрите под липите ще показват 33-34 градуса.
В 11 области на страната е въведен „жълт код". Температурите там ще достигат 33 - 36 градуса. Код „жълт" е обявен за областите Плевен, Габрово, Пловдив, Търговище, Сливен, Разград, Шумен, Бургас, Варна, Добрич, Силистра.
В Западна България се очаква захлаждане на времето и краткотрайни превалявания от дъжд.
Оранжев код означава, че времето е опасно. Прогнозирани са метеорологични явления с голяма интензивност. Възможни са щети и жертви. При жълтия код прогнозираните метеорологични явления не са необичайни, но времето е потенциално опасно.
Днес е последният ден от т.н. Горещници. Дните в юлския календар - 15, 16 и 17, се смятат за най-горещите в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна - Люта, Чур̀та (Чюрука) и Опалена Мария. В този период се забранява всякаква полска и домашна работа, тъй като се смята, че иначе огън ще изгори къщата или имота. Вярва се, че нивата (и особено ожънатите снопи) се запалвали от само себе си, тъй като огън слиза от небето. Забранява се изнасянето на огън извън къщата. Най-строго се пазят първият и последният горещник.