/ iStock

Голямо количество вейпове без бандерол, устройства с марихуана и райски газ иззе полицията при две акции в София. Задържани са петима души. Акция срещу употребата на вейпове от подрастващи имаше и в Бургас. Родителите на децата, хванати да пушат, получиха предупредителни протоколи.

ГЕРБ внасят два законопроекта - пълна забрана за вейпове и забрана на енергийни напитки за деца

Две полицейски акции за дванайсет часа. Резултатът - при претърсването са иззети голямо количество незаконни вейпове. 4 души бяха задражани за 24 часа при първата от тях тази нощ, а при втората в къща кв. "Княжево"  са открити близо 500 вейпа и още 100 в колата пред нея, предава БНТ.

Акцията е част от мерките ограничаване на разпространението на вейповете и райския газ. До затягането на мерките се стигна след като няколко непълнолетни пострадаха и дори се стигна до смъртен случай. МВР предприе и мерки срещу безконтролната продажба на вейпове с наркотични вещества в интернет. Органите на реда са изготвили списък с 30 подобни сайта.

Готвят забрана за продажба на вейпове у нас - масова подкрепа от политическите сили

"За някои от тях се извършват разследвания и предстоят операции, при които ще бъдат задържани лицата, които разпространяват наркотични вещества и съответно платформите, които използват те ще бъдат преустановени. Други сайтове ни е сложно да ги премахнем както може да се сетите, защото това е свързано с разпращането на писма за международна правна помощ до чужди държави. Някои от каналите, например са в приложение за криптирана комуникация, където възможността ни за реакция е малко по-сложна", каза гл. комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност", ГДБОП-МВР:

Акция срещу тютюнопушенето и употребата на вейпове имаше и в Бургас. До момента са заловени 117 деца, които пушат край училище.

"Взех от едно момче сега. През ден през два, когато ми се пуши, иначе не.

Родителите ти знаят ли, че пушиш?

"Родителите ми – само майка ми, баща ми има проблем с това. Вейп аз не пуша, половината училище пушат".

Ивайло Инджов, началник сектор „Охранителна полиция“ към Първо РУ-Бургас: "77 са констатирани с употреба на обикновени цигари, останалите са с електрони и т.нар вейпове. В повечето случи са констатирани такива забранени вещества във вейповете от лица, които после в разпита казват, че са ги закупили чрез интернет".

Марияна Калудова, Районна прокуратура – Бургас: "В два от случаите се касае за две непълнолетни момчета, които са потърсили и медицинска помощ след употребата на тези вейпове. Били са със симптоми на повръщане, задушаване".

След тази акция някои родителите може би ще се окажат неприятно изненадани, защото полицията уведоми всеки от тях, ако е хванал детето му да пуши.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

БНТ