Ромите от Виетнамските общежития си плащат тока и водата
Ромите от Виетнамските общежития си плащат тока и водата / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Ромите от Виетнамските общежития си плащат тока и водата
57604
Ромите от Виетнамските общежития си плащат тока и водата
  • Ромите от Виетнамските общежития си плащат тока и водата

97 на сто от ромите във Виетнамските общежития и квартал Факултета си плащат сметките за ток. Това съобщи кметът на район Красна Поляна Иван Чакъров, по време на конференция „София - столица на толерантността и културното многообразие”. Той отчете като постижение и факта, че 60-70% от живеещите във Виетнамските общежития са си платили и водата, която са ползвали. За последните няколко години пък няма новозаселили се в района роми от околните градове на София, както беше преди, каза още Чакъров.

Във всички ромски махали по райони са правени проучвания на населението там, за да се установи откъде са и страдат ли от децата от СПИН, туберколоза и други заразни болести, разказа още Иван Чакъров. „При нас влязохме в трите малки кварталчета във Факултета, където имахме такива преселения предимно от Самоков, Лом и Кюстендил. Примерно в „Главева махала” имахме над 480 човека на един адрес. Последните четири години ги спряхме тези неща”, обясни той.

Намалели са и кражбите в район „Красна Поляна” в последно време, основни заради новия полицейски участък, който беше открит там. „Лошото е, че има мног незаети бройки. При 18-20 човека полицаи там, в момента работят 7-8”, каза още той.

Разглеждат се автобиографиите на десет ромски младежи, които са завършили средно или висше образование и искат да работят като полицаи там, обясни още Чакъров. „Дано да стане, защото имаме двама ромски полицаи горе във Факултета, които работят страшно добре. Без помощта на роми полицаи, които да поддържат и да помагат на полицията няма да има ред”, изтъкна още Чакъров.

Намалели са и замерванията със стъкла по преминаващите влакове в района, защото проблемът с изпочупените стъкла беше много тежък в последните години, призна още Иван Чакъров.

По темата с толерантността, на конференцията беше гост и Максим Бенвенисти - председателят на еврейската организация Шалом. Той беше категоричен, че в България и конкретно в София никога не е имало етнически или религиозни страсти. „Нека не говорим за Баня башъ, такива истории е имало и винаги ще ги има. Това са провокации”, заяви той.

По повод на антисемитските надписи по столичните сгради, той каза, че това е практика във всичко големи градове по света, с която трябва да се борят, без да се драматизира излишно.