Догодина решават съдбата на столичното предприятие за охрана „Егида
Догодина решават съдбата на столичното предприятие за охрана „Егида / снимка: БГНЕС, aрхив
Догодина решават съдбата на столичното предприятие за охрана „Егида"
58405
Догодина решават съдбата на столичното предприятие за охрана „Егида"
  • Догодина решават съдбата на столичното предприятие за охрана „Егида"

До три месеца ще се вземе решение за съдбата на столичното общинско охранително дружество „Егида". Това решиха общинските съветници от комисията по ред и сигурност на на свое заседание. В определения срок трябва да има правен анализ за установяване на капитала на дружеството и статута на магазините в подлезите в града. Заради изключително

тежкото състояние, в което се намира „Егида", ще се избира между сливане, ликвидация или преминаване към общинско предприятие за самоохрана. В активите на дружеството има стратегически обекти като конна база, гарнизонно стрелбище, охранявано, необитаемо общежитие, както и обектите около язовир „Искър", магазини в седем подлеза и други.

Около 15 млн. лв. общински пари са вливани в „Егида" до 2005 година. Това каза председателят на комисията Татяна Георгиева, която е и вносител на икономически анализ на фирмата. „Харчени са по най-безобразния начин, къде са отивали парите - няма никакво обяснение и с право този доклад, който е направен през 2008 година, е в прокуратурата", коментира тя.

Ако не се промени начинът на работа на „Егида", през следващите три години не може да се очаква добро развитие на дружеството. Това каза съвносителят на доклада Мита Георгиева и допълни, че сред проблемите на дружеството е неустановеният му капитал и хаосът с охраната на подлезите. Тя припомни, че през 2010 година се взе решение управлението на подлезите да се поеме от районните кметове, но това не се е случило в срок.

„Другият проблемен въпрос е неизясненият статут на магазините в подлезите поради инвеститорски договори навремето", каза тя.

Тревожна е и намалената счетоводна печалба до минус 570 хил.лв., което води до намаляване на основния капитал в баланса на дружеството.

Финансов проблем на Егида са и вземанията, които очаква да получи от СО, в размер на 132 хил. лв. в преходния период, в който районните кметове не са поели управлението на подлезите. След 2010 година районните кметове си поемат поетапно управлението и отдаването на магазините в подлезите, каза Марин Маринов от съвета на директорите на „Егида". „В „Егида" остават подлезът при спортната палата, половината магазини (в подлеза) на Плиска и подлезът при Орлов мост – Царевец. Наемите варират от 800 до 1500 лв. на магазин", каза той.

Иван Мечков от БСП настоя дружеството да стане общинско звено за самоохрана, както е в Пловдив, без да се отделя още време за правен анализ. Той каза, че средната възраст на служителите е 62 години и това са пенсионери, които ще продължат да работят за 280 лв.

Трябва внимателно да се проучи общината има ли необходимия ресурс да направи предприятие, да се проверят окончателните задължения на „Егида" и да се проучи дали такова звено ще може да поеме охраната в общинските училища и детски градини. Това каза зам.-кметът по финансите Дочно Барбалов. В крайна сметка, комисията реши такъв правен анализ да се направи, а успоредно с това да се изготви и едногодишен бизнес план на дружеството.

„Егида" да се трансформира в общинско звено за самоохрана, предложиха съветниците от БСП в началото на октомври. Тогава те заявиха, че секторът сигурност е най-занемареният в Столичната община. По тази причина съветниците Росен Малинов и Иван Мечков от БСП преустановиха участията си в заседанията на комисията по ред и сигурност. Днес съветниците в комисията се обединиха около предложението, като след правния анализ ще се избира между сливане, ликвидация или преминаване на „Егида" в общинско предприятие за самоохрана.