Обещават безпроблемна кампания по гроздобера тази година
Обещават безпроблемна кампания по гроздобера тази година / снимка: Пресцентър ГЕРБ

Държавата ще съдейства максимално за безпроблемното протичане на кампанията по гроздобера тази година. Това заяви днес Красимир Коев - изпълнителен директор на Дирекцията по лозата и виното на среща с лозари и винопроизводители от Сливенски регион, която се проведе в областна администрация. С това обещание той визира основно план, изготвен със силите на реда, с който да противодействат срещу появата на крадци и прекупвачи на продукция. Този план определя основно местата за разполагане на силите на реда.В кампанията тази година с цел безпроблемното прибиране на гроздето ще се включи и Бургаската жандармерия.

Като основни проблеми свързани с отглеждането на лозя на териториите на Сливенско и Ямболско Коев посочи немалкото число от 4 694  хектара изоставени площи. Според него тази цифра буди безпокойство при положение, че в момента в България има действаща програма с достатъчно средства, която улеснява „трансфера на права" по отношение на лозовите масиви. Това ще рече, че такива места, където са изоставени трайните насаждения могат да се използват правата и да се трансферират в друго землище или в друг район на страната, обясни Красимир Коев.

Друг проблем, който бе откроен на срещата и важи за цялата страна, това е необединяването на собествениците на малки насаждения и съответно сключването на договори с големи винпроми за изкупуване на цялата продукция на дадено обединение. Вследствие на това често се получава така, че хората не могат да приберат всичката си продукция.