През последните 16 години на територията на Шуменска област при катастрофи са загинали 348 човека и са ранени 2 336, от които загиналите деца са 40, а ранените 371. Относителния дял на загиналите деца за последните 16 години е 11,49 % от всички загинали при пътни произшествия, съобщи говорителят на Областна дирекция на МВР-Шумен Десислав Райчинов. Данните бяха изнесени във връзка с предстоящото отбелязване на Деня за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия - 21 ноември.
От началото на годината до 31 октомври на територията на областта при пътно - транспортни произшествия са загинали 16 и ранени 81 човека, за същия период на 2009 година са загинали 17 и ранени 103 човека. Отбелязва се намаление на загиналите с 1 и на ранените с 22.
От началото на тази година са регистрирани 27 022 нарушения на Закона за движение по пътищата. Съставени са 8 245 акта и 15 335 фиша. За периода са заловени 390 водача, шофирали след употреба на алкохол и 1 233 неправоспособни шофьори. Това заяви главен инспектор Радослав Георгиев, началник сектор „Пътна полиция".
Във връзка с Деня за възпоменание на жертвите от пътно - транспортни произшествия, призоваваме всяко българско семейство да запали свещ на прозореца на своя дом на 21 ноември и да отдаде почит на загиналите в катастрофи, каза Ирина Калоянова, представител на Българска асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи в област Шумен.Тя допълни, че на 21 ноември на жителите на Шумен ще бъдат раздадени брошури и свещи.
Ирина Калоянова каза още, че от съществуването на асоциацията в област Шумен, консултации са потърсили над 100 души, а повече от 50 от тях са получили обезщетение с помощта на адвокати от организацията.