ОИК-Исперих: Унизително малко ни плащат
ОИК-Исперих: Унизително малко ни плащат / Радка Минчева

Протестно писмо изпрати Общинската избирателна комисия в Исперих до ЦИК и Министерството на финансите. Хората, които носят отговорност за подготовката и провеждането на два вида избори, считат за крайно унизително за работата си да получат възнаграждение, близко до минималното за страната. Обикновените членове на ОИК ще получат 299 лв., а председателите на комисии, работещи в общини с население, близко до това на Исперих, по 350 лв.  - уточни председателят на ОИК-Исперих Светлана Димова.

В писмото членовете на комисията обявяват подкрепа за колегите си от Попово, които първи повдигнаха въпроса с малките възнаграждения. Уточняват, че всички са висшисти, каквото е изискването на Изборния кодекс, и пак според него за 72 дни трябва да излязат в неплатен годишен отпуск. Тези пари не стигат само наема на канторите си да платим - обясняват адвокати, които трябва да хлопнат кепенците, докато се подготвя вотът.

Членовете на ОИК-Исперих са категорични, че като длъжностни лица възраженията им трябва да се коригират, апелът им е парите да се обвържат с възнагражденията на държавните или общинските служители. Очакват подкрепа и от останалите комисии в региона. Не поставят ултиматуми, но Димова уточни, че в дните, в които комисията няма работа, няма да изисква непрекъснат кворум в залата за заседания, ще има дежурни и ако е необходимо комисията ще се събере.

Междувременно ЦИК прие оставките на трима членове на общински комисии от Разградско и назначи техни заместници. В нито една от молбите обаче финансовият мотив не е вписан като основание за оттеглянето от ОИК, аргументите са по лични или здравословни причини. В Исперих Зорка Косева заменя Иванка Георгиева от Синята коалиция, а Мелекбер Мюзекяр - Катя Крайчева от ГЕРБ. В ОИК-Лозница пък се освобождава Нина Кючукова-Койчева от „Коалиция за България", постът й заема Марин Щерев.