Едно от основните предизвикателства пред социалната политика са негативните демографски тенденции и високите нива на миграция, намаляваща потенциала на работната сила у нас. Това е един от акцентите в социалната програма на ГЕРБ, представена днес в Русе. Според експертите на политическата сила са тревожни високите нива на ранна детска смъртност, както и нарастване броя на семействата без деца, увеличават се разводите. Неравномерно е разпределено населението върху територията на страната.
„Нашата цел е изграждане на благоприятна среда, която да позволи на българските семейства да отгледат и възпитат желания от тях брой деца, като им осигуряват добри материални, образователни и емоционални условия на живот.”, заяви експертът Илиян Точев. Приоритети са и забавянето на негативните демографски процеси и преодоляване на тенденцията за намаляване на броя на децата в България, чрез подобряване на репродуктивното здраве на нацията и подкрепа за бъдещи родители. Предлагат се повече финансови стимули за раждане на деца в семейството, особено на второ дете, а също така и значително нарастване /до 3 пъти/ на еднократните помощи за раждане на първо и второ дете. Необходимо е постепенно увеличаване помощите за раждане на деца, като се следва подоходния критерий, като се увеличават и помощите за лица, отглеждащи лица с увреждания.
Част от приоритетите и мерките по отношение на хората в третата възраст са : Устойчивост и дългосрочност на политиката на повишаване на пенсионните доходи от публичната пенсионна система, Изграждане на мрежа за дългосрочни грижи за възрастните хора. Основен инструмент за осъществяване на политиката ще бъдат различни оперативни програми, които ще се разработват към всяко приоритетно направление, финансирани чрез средства от бюджета, Структурните и Кохезионния фонд на ЕС.