Фотографската изложба „Помощ за египетския лешояд” ще бъде предстаена днес при при пещерата „Орлова чука”, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците. Край пещерата този укикенд се провежда традиционната среща на русенските пещерняци.
Фотографиите ще бъдат придружени от мултимедийна презентация. Районът на река Русенски Лом е едно от двете места в България за гнездене на египетския лешояд.
Инициативата е посветена на Mеждународният ден за опазване на лешоядите, който за трета поредна година у нас ще бъде отбелязан на 1 септември.
Целта е да се повиши информираността за лешоядите и да се даде повече публичност на нуждата от тяхното опазване. Тази година над 65 организации от четири континента – Америка (САЩ, Канада), Европа (Великобритания, Франция, Чехия, България и др.), Африка (ЮАР, Намибия, Зимбабве и др.), Азия (Непал, Индия, Пакистан), със свои кампании ще отбележат инициативата на Работната група за хищните птици – Южна Африка и Тръста за опазване на ястреби във Великобритания.
Лешоядите са екологично важна група птици, заемаща върха на хранителната пирамида. Те имат пряка роля за поддържането на баланса в природата. В местата, където лешоядите са били многобройни, но са претърпели бързо и катастрофално намаление (напр. Индия, Западна Африка), се наблюдава бум в числеността на скитащите кучета и други наземни хищници.Това води до нарушаване на биологичното равновесие и опасност за хората (напр. пренасяне на болести като бяс). Във все по-урбанизирания ни свят местообитанията на лешоядите намаляват. Някои видове от тези птици вече са застрашени от изчезване или изчезнали напълно.
Лешоядите се срещат в България от хилядолетия. През 60-те години на миналия век броят на птиците намалява драстично. Причината е проста. Хората поставят отрова, за да решат проблема си с хищниците. А отровените животни стават храна на лешоядите. В следствие на това, броят им е доведен до едва няколко бройки.
Района на р. Русенски Лом е едно от двете места в България за гнездене на египетския лешояд. Той е най-малкият и най-умният. Той прекарва половината си живот в Поломието, а другата половина в Чад. Египетският лешояд е и единственият, който използва сечива. Използва камъчета, за да чупи щраусовите яйца в Африка.
За съжаление през последните 5 години популацията в Северна България и особено в района на р. Русенски Лом рязко намалява.
У нас, а и в цяла Европа, лешоядите са защитени от законите за защита на природата и редица международни конвенции (CITES, IUCN, Директива за птиците и др.). Но въпреки тези споразумения основните причини за рязкото намаляване на числеността на видовете лешояди - липсата на храна; изключително бавното им размножаване и грубата човешка намеса – остават.