“Буквите на България-Азбуката на Европа”
“Буквите на България-Азбуката на Европа” / netinfo

Изложба “Буквите на България-Азбуката на Европа” ще бъде открита в АРТ ЦЕНТЪР RG_21. 30 плаката на художници от 20 страни, посветени на България и нейната култура ще бъдат подредени в галерията. Всеки художник е автор на един плакат – буква, определена чрез жребий. С този проект за първи път творци от цял свят реализират цялостен съвременен художествен продукт, популяризиращ уникалните български букви на Кирилицата.

Участват общо 27 плакатисти от цял свят и 3-ма български автори, единият, от които дебютант. Буквата – “Ь” e създадена след конкурс между млади български художници и студенти, в който участват повече от 60 проекта на автори до 35 годишна възраст. Инициативата е посветена на приемането на българския език за официален в Европейският съюз. Изложбата досега е представена в Ню Йорк, Мадрид, седалището на ЮНЕСКО в Париж, Япония.

Всички плакати са четирицветни, с формат: 70 х 100 см и с еднакво типографско оформление. Колекцията e отпечатана на български, френски, английски и испански езици. Официално откриване ще бъде от 18 часа, експозицията ще остане до 7 октомври.