Синдикати настояват за отпадането на матурата след 4-ти клас
Синдикати настояват за отпадането на матурата след 4-ти клас / dariknews.bg/ архив
Юлиян Петров за външното оценяване след 4-ти клас
79753
Юлиян Петров за външното оценяване след 4-ти клас
  • Юлиян Петров за външното оценяване след 4-ти клас

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ предлага държавното външно оценяване след 4 клас да отпадне.

Този тест, според нашето изследване, е неефективен, манипулативен и стресира ненужно учениците, които са решили да се явят на него. Това заяви пред Дарик председателят на синдикалната организация Юлиян Петров.

По думите му, малката матура е просто една статистика, която служи единствено на Министерството на образованието и науката (МОН) за анализ на успеваемостта.

Четвъртокласниците, които не са се явили на теста, могат безусловно да преминат в следващия клас, тъй оценките от тестовете не се вземат под внимание при продължаване на следващия етап от образованието, коментира още Петров.

По думите му, около 15% са децата от 4-ти клас в цялата страна, които не са се явили на тазгодишното препитване.

/Повече по темата, може да чуете в прикачения аудио-файл/

Според Юлиян Петров, всички видове паралелни оценявания, които МОН иновира, са порочни, вредни и рушат авторитета на учителя и вековните традиции на българското училище. Той отбеляза, че най-точното мерило за успеваемостта в училище са традиционните оценки – текущи, срочни и годишни, дадени от учителите за работата на учениците.

Очакваме МОН да преосмисли и отмени държавното външно оценяване в 4 клас в интерес на здравето и психиката на децата, за да се избегне ненужният стрес на учениците и излишното претоварване на капацитета на образователната система, каза още председателят на Синдикат „Образование“.