Откриват първия кабинет за майчино и детско здраве в Пловдив
Откриват първия кабинет за майчино и детско здраве в Пловдив / netinfo

Първият медико-социален кабинет за майчинство и детско здравеопазване в Пловдив и областта се открива днес. Той се намира в МБАЛ „Пловдив“, а лентата ще бъде прерязана от 14, 30 часа от министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева

Медико-социалните кабинети са нови структури в системата на здравеопазването, чрез които се цели постигането на репродуктивно здраве, заяви директорът на болницата доц. д-р Георги Йорданов.

Те ще се грижат майчинството на българката да протича безопасно и ще подпомагат на двойките при семейното планиране в борбата им със стерилитета. Ще съдействат да се ограничат абортите и ражданията сред 12-16-годишни тийнейджърки и едновременно с това ще консултират пациенти в преходните възрасти – пубертета и менопаузата.

Здравните услуги ще се предоставят от квалифицирани медицински специалисти – акушер-гинеколози, педиатри, медицински сестри, акушерки, социални работници и психолози. Целевите групи ще бъдат обхванати с различни пакети от здравни дейности в зависимост от техните конкретни потребности. Приоритет в работата на кабинета ще бъдат групите в повишен риск.

Идеята е кабинетите постепенно да прераснат в Центрове за майчино и детско здраве към големите болници в общините с разкрити структури по педиатрия и по акушерство и гинекология.