Кой и защо не успя да гласува на втори тур ?
Кой и защо не успя да гласува на втори тур ? / sxc.hu
Слав Рускин
46495
Слав Рускин
Деница Македонска
Стойно Гошев
  • Слав Рускин
  • Деница Македонска
  • Стойно Гошев

28-годишната Деница Македонска е една от хилядите пловдивчани, които живеят в града, а не фигурират в избирателните списъци за избор на кмет и общински съвет. Тя завършва висше образование в Германия, но още през 2007-а се завръща в родния Пловдив, където започва работа. Четири години постоянно пребиваване в града, плащане на данъци и осигуровки явно не са достатъчни за държавните служители, защото на 23 октомври тя с изненада установява, че в списъците на секцията в район „Тракия", където винаги гласува, липсва нейното име. След няколкодневно ходене по мъките в опити да разбере защо е отписана, Деница все още не може да гласува за кмет. Най-странен за нея е фактът, че при националното преброяване на населението в края на миналата година и тя, и семейството й са отчетени като живущи в район „Тракия". Няколко месеца по-късно, на изборите миналата неделя, тя разбира, че някакси е отписана от МВР с мотива, че живее в Германия. Деница се е срещнала с много хора в нейното положение. За съжаление, освен нея нито един от тях не се престраши да опише пред Дарик своята история. Причината е, че хората се страхуват да не би това, което разкажат, по някакъв начин да рефлектира негативно върху живота им, смята Деница.

Как и защо МВР отписва граждани от регистрите си, чуйте от прикачения звуков файл.

Незрящият Слав Рускин, на когото миналата седмица репортер на Дарик беше придружител за гласуването, днес не успя да даде своя вот. След 1 час чакане пред 13-а секция в училище „Димитър Матевски" и 4 отказа от различни хора да му станат придружители, Слав Рускин се прибра вкъщи, без да направи избор за кмет и президент.

Чуйте още от Слав Рускин от прикачения звуков файл.

35-годишният Стойно Гошев разбира днес, че миналата седмица гласът му е отброен като невалиден. Той е гласувал в 32-ра секция в училище "Димитър Матевски" в район "Тракия". На първия тур Гошев е бил дописан в списъците от комисията, но днес не му е разрешено. От СИК са му обяснили, че гласът му е невалиден и той няма право да гласува за кмет. В същото време съпругата му е дописана и на двата тура, като днес е упражнила правото си на вот. Гошев е категоричен, че ще подаде жалба до компетентните органи.

Чуйте още от Стойно Гошев от прикачения звуков файл.