До месец ще има варианти на краткосрочни инвестиционни програми за ВиК сектора, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
През октомври 2012 ще бъдат готови варианти на краткосрочни инвестиционни програми, които ще послужат за планиране на инвестициите във ВиК сектора през следващия програмен период. Това каза зам.министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев по време на организирания от Националното сдружение на общините форум „Водният сектор - национален приоритет и общинска отговорност", който се състоя на 25 септември.
Инвестиционните програми ще бъдат първите резултати от разработването на регионалните генерални планове за ВиК, каза още зам. министър Симидчиев. Изработването им започна през месец декември миналата година в рамките на проект „Развитие на общинската инфраструктура". Всичките 51 плана трябва да бъдат готови и одобрени до средата на 2013 г., допълни той.
Зам. министър Симидчиев призова местните власти да дискутират нуждите от инвестиции във ВиК сектора в рамките на дадена община с трите консорциума, които ги разработват. Така ще може те бъдат включени в документите.
Според него трябва да се възроди изграждането на четири язовира - Черни Осъм, който ще осигури питейна вода за областите Плевен и Ловеч, язовир Кюстендил - ще водоснабдява гр. Кюстендил, Бяла - около Севлиево и Чакалица за Благоевград. Строителството на тези съоръжения е започнато, но прекъснато на различни етапи. Завършването им ще реши дългогодишните проблеми с водоснабдяването в тези територии, каза зам.-министър Симидчиев.