Днес в 11:00 часа беше открита обновената паметна плоча, на мястото, където се е намирала къщата на Атанас Попхинов.
"За мен е изключителна чест в деня, когато честваме 175 години от рождението на Васил Левски, да открия тази паметна плоча, която отбелязва един от най - горещите моменти в нашата история - създаването на първия революционен комитет в България", каза проф. д-р Димитър Стойков. "Днес е ден в който трябва да се преклоним пред делото на Левски и всички онези българи, които отдадоха живота си за свободата на България. Поклон пред паметта на Левски, нека бъде вечно жива и свята".
След тези думи на кмета на Плевен, директорът на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" представи своята "Поема за Левски".
В дома на местният търговец Атанас Попхинов, през 1869 година, Васил Левски създава първия революционен комитет в България. "Създаването на революционната организация от Левски е най - забележителното постижение на българската революционна мисъл. Вътрешната революционна организация е венецът на делото на Апостола, който всъщност подготви и вдигна Априлското въстание 1876 година", каза директорът на Дирекция "Военно-исторически музеи", доц. Милко Аспарухов.
Наред с официалните гости, на събитието присъства и представителна част от Военно формирование 22 160, водено от началник щаба, подп. Красимир Кръстев.
Обновяването на плочата беше инициирано от ръководството на Община Плевен и от дирекция Военно исторически музеи, с разрешение на Общински съвет - Плевен. Плочата е от черен гранит, покрит с полиран бронз, в който е врязан текста.
Половин час по рано в 10:30 часа, тържествено бяха поднесени цветя пред паметника на Васил Левски в Плевен.