Около 1,4 млн. лв. ще са необходими на Община Никопол, за да се извършат най-неотложни работи по укрепване на свлачищата в региона. Това съобщи кметът на общината д-р Валерий Желязков.
Само в Никопол има над 30 свлачища, които се активизират при по-обилни валежи, а такива се очаква да има и тази пролет. 7 къщи са застрашени от пропадане заради свличащата се земна маса, уточни кметът. До момента в укрепването на едно от най-големите свлачища в града, намиращо се на ул."Шипка", са вложени около 1 млн. лв., но трябват още около 1,5 млн. лв. През 2008 година за него са отпуснати средства и то е укрепено с пилотни системи, направен е дренаж. След около месец укрепителните работи ще бъдат окончателно завършени. Трябва да се направят още подпорната стена и насипа на пътя, поясни д-р Желязков.
Свлачището по пътя Плевен-Никопол е укрепено, направени са странични джобове, които събират свличащите се камъни и земна маса и те не попадат върху пътното платно. Кметът уточни, че от Община Никопол са готови с още осем проекта за укрепване на свлачища в региона, но финансиране по тях е било отказано.