Група от беларуския град Брест гостува в село Брест
Група от беларуския град Брест гостува в село Брест / obshtina.gulqnci

На 21 май инициативна група от град Брест, Беларус посети село Брест, съобщиха от пресофиса на община Гулянци. Посещението е част от маршрута, който групата поема още миналата година до всички населени места в Европа, носещи името Брест. Идеята се заражда през 2014 година като начин за ознаменуване на 70 години от Победата и завършването на Втората световна война. Основната цел на инициативата е да обедини с културни и приятелски връзки европейските градове с название Брест и в последствие да бъде създадена Асоциация на всички градове и села с това име.

Беларуската група, която пътешества вече втора година включва официален представител на Брестския градски изпълнителен комитет - Александър Беспалов, Николай Александров - главен редактор на регионалното издание "Брестски куриер", Ирина Шепелевич - фотограф-журналист на "Брестски куриер", Тарас Юркевич - деятел на културата, Сергей Сухой, Андрей Кривовяз, Виталий Емельяненко.

Групата от Беларус бе посрещната от кмета на село Брест Любомир Божинов, зам.-кмета на общината Владимир Дюлгеров, представители на общинското ръководство и администрация, председателя, секретаря и библиотекаря при чит. „Никола Вапцаров". При пристигането си гостите бяха впечатлени от пъстрите автентични носии, с които бяха облечени читалищните дейци и традиционната пита с мед, с която ги посрещнаха по стар български обичай.

Група от беларуския град Брест гостува в село Брест
netinfo

Сърдечната среща продължи в сградата на кметството, където гости и домакини разказаха за своите родни места, разговаряха за бита, културата и традициите на хората, размениха си символични подаръци.

Група от беларуския град Брест гостува в село Брест
netinfo

По време на разговорите стана ясно, че както името на село Брест, така и на град Брест в Беларус произлиза от дървото бряст. Гостите с удоволствие си направиха снимки под вековните дървета запазени в центъра на селото. Те разгледаха сградата на кметството и читалището, която е паметник на културата, посетиха детската градина, където има обособена етнографска сбирка, влязоха в православния храм „Св. Екатерина" и сведоха глави пред паметника на загиналите във войните.

Особено впечатляваща за беларусите бе църквата "Св. Петка", която е най-голямата забележителност на селото не само със 150 годишната си история, а и с камъка поставен от незнайни времена пред входа й, за който хората вярват, че има лечебна сила. Местният отец Асен отслужи литургия за здраве и благополучие.