Пет изложби бяха представени по време на Европейската Нощ в музея. Една от тях беше „Плевен - първи център на винарството в България". В нея участие със свои материали взеха Института по лозарство и винарство - Плевен и Професионалната гимназия по лозарство и винарство - Плевен като бяха представени мястото и ролята на виното в ритуалната система на траките, за които то е свещено и е символ на безсмъртието. Това обясни Нели Данова - и.д. директор на Регионалния исторически музей в Плевен.
На ред с тракийските, римски и средновековни съдове за съхранение и пиене на вино, в изложбата беше показано и прочутото Бохотско съкровище - единственият тракийски сервиз с конични чаши.
С богат снимков материал и експонати, акцент в изложбата е поставен върху приноса на първото в страната лозаро-винарско училище, открито в Плевен през 1890-та година и първата лозаро-винарска опитна станция през 1902 г. Посетителите можеха да видят и първия държавен етикет за вино в страната от 1883-та г., както и бутилка от същата година.
Изложбата „Мерки и теглилки от античността до днес" показа еднораменна везна от римскя период, която илюстрира факта, че тези уреди са се развили през годините само по отношение на художественото изпълнение, а в техническата си част, те са се запазили.
В изложбата бяха показани сарафски мерки за тежест заедно т.н. „екзагии" - еталон за тежест.
Хубава колекция от часовници представи уредите, отмерващи времето. В нея не липсваше и метроном, използван и до днес за определяне на темпото в музиката.
Третата изложба беше „Плевен през погледа на художника", с която гостува художествена галерия „Илия Бешков". В нея посетителите видяха, как художници като Светлин Русев, Дило Дилов, Сидония Атанасова, Илия Милков, Никола Златев, виждат стария и новия Плевен и показват своето усещане за града.
В залите на експозиция „Археология" беше експонирана изложба „Български банкноти" с някои по-специални екземпляри като най-старата от тях е от 1903-та година - най-красивата емисия, наречена „Орлов" и отпечатана в петербургската печатница „Орлов". Характерно банкнотите от тази серия с номинал от 5 и 10лева е, че те са единствените български банкноти, които са отпечатани отвесно. Банкнотите с номинал от 20, 50 и 100 лева са отпечатани хоризонтално.
В парка на музея пък, гостите можеха да се докоснат до творчеството на децата от арт-школа Колорит с изложбата „Лозата, гроздето и виното", както и да дегустират от продукциятана Института по лозарство и винарство и Професионалната гимназия по лозарство и винарство в Плевен.