По време на церемонията по подписването на договора за интегриран транспорт на 10 юли стана ясно, че към възможностите за участие на частния сектор при предоставянето на ВиК услуги в Плевенския регион, интерес са заявили осем дружества.Това са: Дегремонт - Франция, Веолиа Вода - Франция, Залцбург АГ - Австрия, Аквалия Испания, Акведото Пуглезе - Италия, Акселциум - Франция, ПСТ Холдинг - България и Метито Обединени арабски емирства.
"Плевен имаше смелостта да бъде първия град след София, който прие предизвикателството да опита публично - частното партньорство във ВиК сектора", каза министър Лиляна Павлова, като уточни, че към Плевем има сериозен интерес от сериозни фирми. По - късно стана ясно, че на кръгла маса за потенциалните инвеститори, с участието на кмета на Плевен и Областният управител на областта са били обсъдени в детайлите, сред които нуждата от инвестиции, насочени към подобряването на качеството на водата, намаляването на загубите и подобряване на надеждността и непрекъснатостта на водоснабдяването, както и отвеждането и пречистването на водата.
"Наистина, проектът е сложен, но една добра подготовка, както в слчая с транспорта в Плевен, ще гарантира и успеха на проекта за партньорството във ВиК сектора", каза представителя на фирмата, подпомагаща осъществяването на проекта.
Предстои ВиК активите в Плевенския регион да станат публични и да бъдат предоставени за управление на Асоциация по ВиК-Плевен. Тя ще трябва да реши, дали да сключи договор със сегашния оператор или да проведе тръжна процедура по Закона за концесиите за избор на нов.
"Използвам възможността да заявя, че за плевенска община, плевенска област и за Северна България изобщо, всички сме в очакване на мегапроекта "Магистрала Хемус", каза Цецка Цачева и изрази надежда:"Знаем, че за настоящия програмен период това не е възможно, тъй като бяха пропуснати много години, но се надявам, че през следващия програмен период ще имаме щастлив повод и по тема "Магистрала Хемус".
Министър Лиляна Павлова обяви:"Искам да ви уверя, че магистрала Хемус е в нашите "топ 3" приоритети за следващия програмен период. Довършването на Струма и изграждането на магистрала Хемус са първите две, най - важни задачи, по които започваме подготовка, за да може още в началото на 2014 година да положим усиля и така Северна България да има своята магистрала.