Пуснаха 9 костенурки на свобода след сигнал на местни жители
Пуснаха 9 костенурки на свобода след сигнал на местни жители / netinfo

Девет сухоземни костенурки бяха пуснати на свобода в събота (13 юни) от експерти на регионалната екоинспекция и представители на полицията. Акцията по спасяване на защитените животни се е състояла след сигнал подаден от жители на село Габрово, община Черноочене до местното кметство и държавно горско стопанство - Кърджали.

Сухоземните костенурки са конфискувани от две лица след полицейска проверка на автомобила им. В купето на леката кола са открити девет сухоземни костенурки, чийто крайници са били вързани с канап. По показания на нарушителите влечугите са събирани за лични нужди с цел лечение. При прегледа на животните се установява, че всички са в добро състояние и веднага са пуснати на мястото, където са били събирани, в района на селото. Връщането на животните по местата, където  те са намирани и събирани от бракониерите, е от изключително значение за запазване на локалните популации на двата вида сухоземни костенурки, срещащи се у нас.

Консумирането на месо от сухоземни костенурки, както и пиенето на кръв от тях представлява сериозна опасност за здравето на хората. Тези влечуги са почти винаги силно опаразитени с кърлежи и се явяват преносители на болестотворни микроорганизми и паразити, който причиняват тежки заболявания при нас хората. Консумацията на костенурки може да доведе до заболяване от салмонелоза, марсилска треска и други.

Независимо от това, ако тези защитени влечуги не бъдат пипани, пренасяни, отглеждани в домашни условия или използвани за храна, те не са опасни за здравето на хората.

Двата вида сухоземни костенурки - шипобедрена и шипоопашата са застрашени от изчезване в световен мащаб. В страната ни с най-добра численост са се запазили популациите на двата вида на определени места в Източните Родопи. Тези видове са защитени от закона за биологичното разнообразие и съгласно него е забранено улавянето, пренасянето на друго място, убиването и отглеждането им, както и търговията с части от тях, включително и коруби.

Посегателството срещу видовете по закон се наказва с глоба от 1 000 до 10 000 лева или лишаване от свобода до 5 години.

Само преди дни в резервата „Вълчи дол" бяха освободени 153 сухоземни костенурки, конфискувани при акция на полицията в град Раковски и РИОСВ - Пловдив. Костенурките бяха спасени отново благодарение на сигнал от жители на града при опит да бъдат продавани.