/ Дарик- Кюстендил
17-годишният Калоян Димитров от Кюстендил спечели два златни медала на национално състезание по Дрон рейсинг, което се състоя на спортна база край Пловдив. На второ и трето място останаха софиянците Антони Георгиев и Никола Шейтанов.

Състезанието беше организирано от Drone ARENA и събра най- добрите пилоти на дронове в България, като се превърна в истинска арена, която спокойно може да се нарече Формула 1 във въздуха. Състезанието се проведе по международните правила на MultiGP. Това е най-голямата световна организация за дрон състезания, на която българската организация Drone ARENA е партньор за България.

Калоян Димитров от Кюстендил спечели два златни медала на национално състезание по Дрон рейсинг
Дарик- Кюстендил

Дрон рейсингът представлява състезание с дронове за скорост по предварително изградена писта от препятствия, по която се пилотират дронове, изработени от най-съвременни карбонови материали, управляват се дистанционно чрез полетен контролер, а пилотите наблюдават трасето посредством специални FPV (First Person View) очила, които приемат видеосигнала, излъчван от камера, монтирана на борда на дрона.

Така пилотът има усещането, че се намира в дрона и наблюдава пистата директно в реално време. Състезателните дронове се различават от известните на всички ни фотографски дронове по това, че летят изключително бързо (над 100км.ч.), а конструкцията и сложното им процесорно оборудване ги правят изключително маневрени.

За разлика от популярните дронове, състезателните не ползват системи за автоматична стабилизация, което ги прави много трудни и сложни за управление, но в същото време с неограничени възможности от гледна точка на маневреност и скорост.

В рамките на събитието се проведе и първото в България състезание по свободен стил (Freestyle) с дронове, което отново беше спечелено от кюстендилеца Калоян Димитров. При свободния стил, пилотът управлява своята машина напълно свободно и изпълнява акробатики, които биват оценявани с различен брой точки, в зависимост от тяхната сложност и оригиналност на изпълнението.

През 2016г. Калоян спечели златен медал за юноши на кръг от световната купа по дрон рейсинг, проведен на гребната база в Пловдив, а през 2017г. завоюва приз на кръг от световната купа в категория юноши, проведен в Прилеп, Македония. На 21.04.2018г. Калоян спечели първо място в юношеското състезание, проведено в Кюстендил.

Този спорт набира огромна популярност в последните години, като вече се организират световни състезания със значителни наградни фондове, финалите на част от които се проведоха в Дубай и Южна Корея.

Ето и линк към запис от състезанието във формата, който виждат пилотите на дронове: