Регионалният съвет за развитие на Северен централен район проведе заседание в Силистра
Регионалният съвет за развитие на Северен централен район проведе заседание в Силистра / Областен управител Габрово

Областния управител на Габрово Николай Григоров и заместник областният управител Кенан Ашиков участваха в 19-ото заседание на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район (РСР на СЦР). Заседанието се проведе в Силистра и бе водено от областния управител на област Силистра Насуф Насуф в качеството му на председател на съвета.

Учатие взеха и областните управители на областите Велико Търново, Разград и Русе, представители на министерства, представители на общините от областите в Северен централен район, представители на организациите на работодателите и на работниците и служителите на национално равнище, както и представител на Форум „Гражданско участие“.

По време на заседанието бяха актуализирани представителите на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район в Комитетите за наблюдение на Оперативните програми за периода 2007-2013 г. и в тематичните работни групи за разработване на Оперативните програми за периода 2014-2020 г. От Габровска област в различните комитети – като представители или заместници са областният управител Николай Григоров, представител на комитета за наблюдение по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” и заместник в комитета за Национална стратегическа референтна рамка, и кметът на община Габрово Таня Христова, представител на комитета за наблюдение по Оперативна програма „Околна среда”. Членовете на Съвета бяха информирани за изпълнението на Годишната индикативна програма на РСР на СЦР през 2013 г. Обсъдена и одобрена бе Годишна индикативна програма за дейността на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район за 2014 година.

Представен беше доклад за оценката на въздействието на законодателството за регионално развитие (Закон за регионалното развитие и Правилник за прилагане му). До 10 ноември членовете на РСР на СЦР имат възможност да правят предложения за промяна в законодателството. На тяхна база ще бъде изготвено становище по представените референтни теми. Споделено бе, че се работи по Национална стратегия за интелектуална специализация. Стана ясно също, че в следващия програмен период приоритетни за финансиране на проекти са четири отрасъла – машиностроене, ХВП, ИТК и фармация.