Показват калоферска дантела на Етъра
Показват калоферска дантела на Етъра / Дарик Габрово, архив

Изложбата „Бяла магия" ще бъде открита днес в Архитектурно- етнографският комплекс "Етър" край Габрово. Гост на комплекса ще бъде Националният музей „Христо Ботев" от град Калофер, който показва оригинални културни ценности от фонд „Етнография", представящи появата и развитието на прочутата калоферска дантела.

Гостите на "Етъра" ще могат да видят българското претворяване на традиционната совалкова дантела в мотивите, взети от природата- слънчогледи, лалета, рози. Предвидена е и демонстрация по плетене на калоферска дантела от Ани Зехирева.

В експозицията са включени снимки на Донка Шипкова, създателката на първото и единствено в България Дантелено училище, открито в Калофер през 1910 г. Ще бъде показан уставът на Дантелената кооперация „Женски труд", рисувани модели за изработване на дантели.

Показват калоферска дантела на "Етъра"
netinfo

Особен интерес представляват два Каталога за калоферска дантела от 1933 г., в които посетителите могат да видят едни от най-старите образци на този занаят, превърнал се в истинско изкуство. Изложбата ще покаже и станок, цилиндър и совалки за изработване на дантела от 30-те години на ХХ век.

Най-впечатляващи са моделите на калоферска дантела, изработени през 1983 г. от една от старите плетачки- Мария Ватралева. Експозицията ще бъде разположена в голямата изложбена зала на Архитектурно- етнографски комплекс „Етър".