Драстично намалява броят на момичетата с протовообществени прояви в севлиевска община през полугодието в сравнение със същия период на миналата година, отчитат от местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. За първите шест месеца на тази година са образувани 18 възпитателни дела срещу 25 миналата. Броят на извършителите е 30 при 41 за 2010 г. Само 1 момиче е извършило противообществено деяние, като през предходната година момичетата с такива прояви са били 11.
Наблюдава се увеличаване на броя на неучещите -30% от общия брой на извършителите за 1-то шестмесечие на 2011 година, срещу 12% спрямо този период миналата година. Това от една страна е показател, че образованието за тези деца и техните родителите не е приоритет, а от друга страна, че непосещението на училище предполага много свободно време, което от своя страна създава условия за извършване на противообществени прояви., твърдят специалистите.
77% от извършителите живеят в непълно семейство. Кражбите си остават основното престъпление извършвано от подрастващите и са 72.2% от общия брой прояви.