От началото на годината до сега инспектори от „Инспекцията по труда" са се отзовали на девет сигнала за трудови злополуки, съобщи експерт Катя Колева.
Трима от пострадалите са с нетравматични увреждания/ високо кръвно, инфаркт, инсулт/, два смъртни случаи по време на работа са възникнали в следствие на заболяване, и 6 други злополуки, които не са довели до тежки последствия.
На 4 септември инспекторите са получили сигнал за трудов инцидент в цех за производство на тръби в Батошево. Мъжът се опитал да освободи неправилно попаднал материал в матрицата и без да иска задействал стартовия бутон. Пострадалият е със счупена лява лопатка . При проверката се установява , че има необезопасени участъци, заради което на фирмата ще бъдат наложени санкции.
В случаите , когато се установи нарушение на трудовото законодателство , независимо от разпореждането на НОИ за вида злополука, т.е. дали тя е трудова или не , дирекция „Инспекция по труда", търси административно-наказателна отговорност. Актовете, които се налагат на работодател са от 1500 лв. до 15 000 лв., а за виновно длъжностно лице от 1000 лв. до 10 000 лв.