22 са загиналите при катастрофи на територията на областта през летния сезон за последните 5 години
22 са загиналите при катастрофи на територията на областта през летния сезон за последните 5 години / DarikNews.bg, архив

През летния сезон рязко нараства интензивността на движението и грешките и нарушенията бързо прерастват в тежки пътно-транспортни произшествия. Традиционно, през този период броят на загиналите в сравнение с останалите периоди на годината е значително по-висок.

През летните месеци за последните 5 години на територията на Габровска област са възникнали общо 140 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 22-ма и са били ранени 152-ма души /данни за страната - 953-ма загинали и 13 089 ранени/.

През лятото на 2015 г. (в периода от 01.06.2015 г. до 30.09.2015 г.) в Габровски регион са регистрирани 33 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали шестима /двама пешеходци, двама водачи и двама пътници/ и са ранени 34-ма граждани /шестима пешеходци, 16 водачи, 1 велосипедист и 11 пътници/.

С цел ограничаване на предпоставките за възникване на тежки пътни инциденти, на територията на цялата страна, служителите на Пътна полиция ще осъществяват активна контролна дейност по спазване на изискванията за безопасност на движението по пътищата. При проверките ще се акцентира върху правоспособността, използването на защитни каски, регистрацията на МПС и състоянието и видимостта на регистрационната табела.

В населените места контролът ще се насочва към районите на потенциално опасни пешеходни пътеки, към участъци с интензивно пешеходно движение, както и към места, където се наблюдава неправилно и рисково пресичане на пътните/уличните платна от пешеходци. Създадена е организация и за максимално и ефективно използване на мобилните АТСС, като се определят места за контрол по най-уязвимите пътни участъци, места с интензивен трафик и участъци с концентрация на ПТП. Ефективен контрол ще се осъществява и със служебните автомобили, оборудвани с технически средства за видео заснемане и звукозапис.

В рамките на предвиденото взаимодействие и координация с различни структури и институции, са предвидени съвместни проверки с представители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация", в рамките на които ще се проверява техническата изправност на МПС за обществен превоз на пътници, деца и товари, както и извършване на нерегламентирани превози. Планирани са и допълнителни действия на силите и средствата, осъществяващи контрол и регулиране на пътното движение по следните направления:

- София - Стара Загора - Бургас;
- София - Велико Търново - Варна;
- Калотина - София - Дупница - Кулата;
- Варна - Слънчев бряг - Бургас - Царево;
- Русе - Велико Търново - Капитан Андреево.

Особено внимание ще се обръща на извънгабаритната земеделска техника и прикачените към нея инвентар и ремаркета, обозначаването им със светлинна сигнализация и светлоотразителни елементи, наличие на съпровождащи автомобили при необходимост, както и движението на тази техника през тъмната част от денонощието. Системно ще се проверяват и товарните автомобили, транспортиращи селскостопанска продукция, за недопускане и предотвратяване на престъпни посегателства.

Ще се осъществява ефективен контрол по отношение техническа изправност, наличие на задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите", заплатена винетна такса и противопожарно оборудване на ППС.

Пътна полиция призовава водачите да се движат с повишено внимание, да са отпочинали преди пътуване. Да се отнасят с повишена отговорност към шофирането, особено когато превозват пътници в автомобила.

Винаги да са със съзнанието, че не са сами на пътя и че от поведението им зависи не само техният, но и животът на останалите участници в движението по пътищата.
Използването на обезопасителни колани и системи за деца (седалки; столчета) е превантивна мярка за опазване на живота при ПТП.

Важно е водачите да не си отвличат вниманието с неприсъщи при шофиране дейности, а да следят пътната обстановка.

При усещане на дискомфорт или умора най-нормалното нещо е водачът да спре за кратък отдих. Почивката и освежаването могат да предотвратят изпадането в рискова ситуация и нарушаване на правилата. При интензивно движение вниманието трябва да е насочено и към движещите се насреща автомобили, да не се предприемат рискови изпреварвания и да се предпазват останалите участници на пътя. Важно е да се отчитат и извършваните ремонти на пътищата и автомагистралите.

Спазването на ограниченията на скоростта удължава малко времето на пътуване, но гарантира намален риск от настъпване на ПТП. В отделни участъци по различни причини максималната ограничителна скорост може да се окаже неподходяща за момента - често времето е променливо, пътните настилки са мокри, а на места - наводнени. Това е индикатор за намаляване на скоростта.