Драгни Драгнев
Драгни Драгнев / Община Добрич
Драгни Драгнев ще представи своята последна книга „Времето на лирическия герой“ (поезия и импресии). Премиерата е от 17.30 часа в Художествена галерия-Добрич. Книгата е издание на „Матадор 74“ и излиза със спомоществователството на Община Добрич.

За нея впечатления ще споделят Сашо Серафимов и Драгомил Георгиев. Ето част от тях: "Лирика, побрала в себе си простора на ДОбруджа, светлината и сенките на времето ни, сезоните на сърцето и на годините. Стихове и импресии преминават през погледа на пътуващия живот, прикриващ се зад лирическия герой".
 
Драгни Драгнев е роден на 05.01.1939 г. в Добрич и живее в Добрич. След завършване на гимназия е студент в Учителски институт в град Шумен. Продължава образованието си във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”, където се дипломира по специалностите „Българска филология“ и „История“. Служи като военен моряк и дълги години е журналист в Добрич.

Бил е кореспондент на БТА, учител, радиожурналист. Сътрудничи на централния печат с поезия и публицистика. Първите си стихотворения публикува във вестници и списания във Варна и Добрич, както и във вестниците „Пулс” и „Народна младеж”. Първата му поетична книга „Жътва”(1973) излиза в издателство „Георги Бакалов” с редактор Петър Алипиев. Автор е на стихосбирките „Живея в равнина”(1992), „Близост”(2002), „Взаимни сетива”(2012), „Времето на лирическия герой”(2017) и други. Автор е и на белетристика -„Таткови приказки”(2003), „Войната на хан Тервел”(2003), „Обич и гняв”(2004), „Гълъбови химни”(новела, 2005), „Часът на говорещите буболечки”(2007), „Невидимите пейзажи на любовта”, „Сънят на тревите”, „Сабя на брега”(2009), „Не събуждай мъртвите” (2006), „Нашата Дора Габе”, „Мъдрецът и птицата”, „Кръгът на Дора Габе” и други.

Основна тема в поезията и белетристиката на Драгни Драгнев е съдбата на Добруджа и България в миналото и днес. Пише историческите драми „Аспарух” и „Тервел”.

Стихове на Драгни Драгнев са превеждани на руски, украински и унгарски език. Членува в Сдружението на писателите в Добрич и Съюза на българските писатели.